Olen aina äänestänyt. Se on minusta velvollisuus. Nyt on ensimmäistä kertaa tullut mieleen ajatus, että entä jos en äänestäisikään. Tuntuu kuin olisi syntiä tekemäisillään, ja vain sen takia, että alan olla huono jaksamaan , ja toinen syy on korona jota täällä Lahdessakin sairastetaan paljon.
Tein tänään toiseen kertaan Aluevaalitestin niin tarkasti kuin pystyin, ja Keskusta on ehdottomasti minun puolueeni. Sieltä olin jo ajatuksissani valinnut ehdokkaani, jää vain viitsimisestä kiinni saako hän ääneni.
Hän on iäkäs mies, lääkäri ja näin ollen asiantuntija niissä asioissa jotka ovat meille tarpeellisia. Blussaa on hänen karjalaisuutensa.
Onhan tässä aikaa vielä , ja äänestyspaikka koululla on turvallisempi kuin Prisman luona. Kahvit pitää keittää itse.
Tänään emme enää lähde. Kauppareissulla oli samaa vaivaa rollaattorin kanssa kun Joensuun veljellä, lumi takertui, ja kulku oli tukkoista.
'On oltava siipiänsä myöten' , on vanha sanonta.