Olen aina äänestänyt. Se on minusta velvollisuus. Nyt on ensimmäistä kertaa tullut mieleen ajatus, että entä jos en äänestäisikään. Tuntuu kuin olisi syntiä tekemäisillään, ja vain sen takia, että alan olla huono jaksamaan , ja toinen syy on korona jota täällä Lahdessakin sairastetaan paljon.
Olisi mukava, jos joskus oltaisiin päästy niin pitkälle, että pystyisi äänestämään netin kautta käyttäen pankkitunnuksia.
Teknisesti se lienee mahdollista jo nyt, mutta ehkä siinä vielä on jotain muita ongelmia, että ei ole ratkaistu.
Riitalla on kyllä kaksi oikein hyvää ja pätevää syytä jättää äänestämättä. Äänestämisen voisi mieltää oikeudeksi, jota hyödynnetään, ei miksikään pakoksi, emmehän elä diktatuurissa. Toivotaan kuitenkin, että Riitta ja mahdollisimman moni muu pääsee äänestämään, jotta äänestysprosentti olisi mahdollisimman korkea.
Monella on syynä äänestämättömyyteen se, että ei vain huvita. Tuokin on OK syy, mutta huomattavasti kevyempi, kuin Riitan kertomat syyt.
Joissain paikoissa voi äänestää ulkona. Jos Lahdessakin olisi jossain sellainen paikka, niin ei olisi niin suurta koronariskiä.