Kirjoittaja Aihe: Voi maailman pahuutta  (Luettu 36713 kertaa)

0 jäsentä ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Poissa Leena

  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 11625
Vs: Voi maailman pahuutta
« Vastaus #105 : 09.08.14 - klo:11:50 »
Jatkan jotta tekstistä ei tule liian pitkää

 Itse KMN:n EAPPI-ohjelma, jossa lähetetään vapaaehtoistyöntekijöitä havainnoimaan Palestiinan alueen (maantieteellinen käsite tässä) ihmisoikeusloukkauksia. tarkoittaa, että koetetaan valokuvaamalla, kirjoittamalla, filmaamalla ja vaikka piirtämällä tallentaa kummankin osapuolen kokemia kohtuuttomuuksia. Ymmärsin asian siten, että tämä koskee sekä israelilaisia että Länsirannan sekä Gazan asukkaita. Suomen kautta on kuitenkin mahdollista päästä ainoastaan tarkkailemaan Israelin pahantekoja.

Luin kehoitettuna Israelin sotilaiden katumuskirjoituksia. Odotin raiskauksia, siviilimurhia joita vain naurettiin, pikkulapsia jotka tapettiin äitiensä silmien edessä kuulusteltaessa ja pikku näpistelyjä. Pahin tarina oli semmoinen että vartioivat epäiltyä kunniallista lääkäriä halki yön tuomatta ruokaa. Unohtivat että oli Ramadan. Toivat sitten kyllä.  :-\.
Jos ahdistuksen tie on edessämme, myös silloin Kristus meitä kuljettaa. Annamme Isän käteen elämämme, Hän itse meille rauhan valmistaa.

Poissa 1944

  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 18473
Vs: Voi maailman pahuutta
« Vastaus #106 : 09.08.14 - klo:15:27 »
Penan ja minun keskustelun jatkaminen on tarpeetonta, koska kummallakin on vankkumaton mielipiteensä.En ole sovjettiuskovainen, siis polittisesti latautunut, miten olisin kuusamolaisen evakon poikana, Penasta en ole ihan varma, koska hän ei pidä oikeistolaisesta hallituksesta Israelissa. Israel on kuitenkin laaja-alainen demokratia, ettei poliittisesti pidä liian nopeasti tehdä johtopäätöksiä, mutta jos sovjettiuskovaisena ei pidä USA:sta, niin se on vaikeampi juttu. Israel ja USA ovat "hyvää Pataa", mutta tähän mennessä amerikkalinen sotilas ei ole fyysisesti tapellut Israelin puolella. Kuinka monesti on auttanut muslimimaan armeijaa.

Poissa steal

  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 1603
Vs: Voi maailman pahuutta
« Vastaus #107 : 09.08.14 - klo:16:08 »
Jos Hamasin vaatimuksiin ei taivuta, niin sunnuntaina hyökkäävät nää terroristit Tel Aviviin.   http://www.jpost.com/Operation-Protective-Edge/If-demands-not-met-by-Sunday-we-will-attack-Tel-Aviv-says-Hamas-370557     :kahvi:

Poissa Pena

  • Nettitoimikunta
  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 22737
Vs: Voi maailman pahuutta
« Vastaus #108 : 09.08.14 - klo:17:15 »
En ole sovjettiuskovainen, siis polittisesti latautunut, miten olisin kuusamolaisen evakon poikana, Penasta en ole ihan varma, koska hän ei pidä oikeistolaisesta hallituksesta Israelissa.

Suomessa ei taida olla enää tuota kahtiajakoa. Kokoomus ei ole ollut kansallinen vuosikausiin ja vasemmistoliiton vasemmistolaisuus olisi tuskin kelvannut 70-luvun revisionisteillekaan. Tämä on mielestäni ainoastaan hyvä asia. Se, mitä Israelissa sanotaan oikeistolaisuudeksi, taitaa olla taas jotain muuta. Olisiko sillä jotain yhtäläisyyksiä Thatcherin ja Reaganin ajettelutapoihin? Oli miten tahansa, nykyistä hallintoa kutsutaan oikeistolaiseksi.

Voihan keskustalainenkin olla poliittisesti latautunut.

Poissa Pena

  • Nettitoimikunta
  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 22737
Vs: Voi maailman pahuutta
« Vastaus #109 : 09.08.14 - klo:17:17 »
Jos Hamasin vaatimuksiin ei taivuta, niin sunnuntaina hyökkäävät nää terroristit Tel Aviviin.   http://www.jpost.com/Operation-Protective-Edge/If-demands-not-met-by-Sunday-we-will-attack-Tel-Aviv-says-Hamas-370557     :kahvi:

Onko Jerusalen Post Hamasin äänenkannattaja?

Poissa steal

  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 1603
Vs: Voi maailman pahuutta
« Vastaus #110 : 09.08.14 - klo:17:36 »
Hesari näyttäs olevan.   :kahvi:

Poissa seppos

  • Ylläpitäjä
  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 16935
    • http://www.samila.1g.fi
Vs: Voi maailman pahuutta
« Vastaus #111 : 09.08.14 - klo:17:52 »
En sano mitään kun osaaminen ei ihan riitä. Ei ole kehumista kummassakaan.
Jumala on arjessa
Tekno- ei teologi

Poissa Viisveisaaja

  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 8612
Vs: Voi maailman pahuutta
« Vastaus #112 : 09.08.14 - klo:18:11 »

sepposin kanssa pikkasen samoilla jäljillä.

Ihan oon äimänkäkenä :)
En olisi uskonut sellaista päivää näkeväni, kun kokoomus ja vasemmistoliitto ovat samassa hallituksessa ???
Kaikki valta tekoälylle!

Poissa 1944

  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 18473
Vs: Voi maailman pahuutta
« Vastaus #113 : 10.08.14 - klo:07:51 »
JerusalemPost on hyvä lukea. Sieltä saa israelilaista tietoa ilman, että joku välikäsi olisi asioita muunnellut. Tunneleita kaivettiin kaksitoista vuotta ja ja tänä vuonna Israelin Roshasana-päivinä 25.9. oli hamasin tarkoitus rynnätä tunneleista ulos suurin joukoin ja ottaa israelilaisia panttivankeja, naisia ja lapsia ja viedä ne tunneleita pitkin Gazaan. Tämä on sotavankitieto. Yhdessä tappelussa israelilaiset saivat 150 hamasilaista vangikseen. Ei Israelilla ole sotilaallisessa mielessä vaikeutta, mutta Gazaa ei kannata vallata, koska silloin koko henkilöstö tulisi valtaajan kontolle kuten Leningrad olisi aikanaan tullut Suomen vastuulle, jos olisi menty pidemmälle. Nythän Gazaa ruokkii lähinnä YK. Leena kirjoitti tuonnottain, että gazalaisilla on Jordanian passi. Jordania on ymmärtäväinen valtio, muut arabimaat eivät olisi passioikeutta myöntäneetkään.

Poissa Pena

  • Nettitoimikunta
  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 22737
Vs: Voi maailman pahuutta
« Vastaus #114 : 10.08.14 - klo:08:23 »
Jerusalem Post luokitellaan näköjään poliittisesti maltilliseen oikeistoon kuuluvaksi. Näin ei ole aina ollut. Se oli takavuosina työväenpuolueen asialla. Talousasioissa lehti on suurin piirtein uusliberalismin kannalla. Se taas taitaa olla meillä Suomessakin taloutta pyörittävä suuntaus. Ihmettelin aiemmin, miten lehti tiedotti Hamasin johdon lausuneen julki jotain, mitä Hamasin oma media ei kertonut. Mediasodan keinoja kai tällaisetkin ovat.

Poissa steal

  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 1603
Vs: Voi maailman pahuutta
« Vastaus #115 : 10.08.14 - klo:08:46 »
Hamas on ilmoittautunut yhteistyökykyiseksi.  On luvanneet  palauttaa panttivankinsa osissa  pala palalta israeliin jos Israel vapauttaa hamazin uljaita sotureita.  Lisäksi  Hamazilla on huutava pula sementistä  ( yllätys, yllätys ).   :kahvi:

Poissa steal

  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 1603

Poissa steal

  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 1603
Vs: Voi maailman pahuutta
« Vastaus #117 : 10.08.14 - klo:13:54 »
Vapaustaistelijat toimineet ihanasti.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/201408100132244_ul.shtml   :kahvi:

Poissa Leena

  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 11625
Vs: Voi maailman pahuutta
« Vastaus #118 : 10.08.14 - klo:14:04 »
Ajattelen näin.
On hyvä ponnistella uskaltaakseen ajatella itse. Toisinaan täytyy uskaltaa todeta, että nyt olisi helppoa ja miellyttävää jakaa arvostamansa ja yleisestikin arvostetun blogistin/foorumikeskustelijan/työtoverin kanta, mutta ellei vain voi niin tehdä, hyväksyttävä riski joka sellaisesta aina seuraa. Jää yksin.

Ikävintä on, että vastakkainasettelu on johtanut omalaatuisiin hyökkäyksiin.  Kun yrität kysyä miksi, sinulle sanotaan, ahaa sinä olet niitä semmoisia tai tämmöisiä.

Itseäni kiinnosti hyvin mahdollisena syynä tuhota Gazan tunneliverkosto sen Israelille tuottama valtiollinen tai kansallinen vaara. Tuollainen maksaa nimittäin rahaa, ja maassa on jo valmiiksi inflaatio. Toiseksi, olenko ymmärtänyt oikein, muslimi ei ole oikeamielinen muslimi, ellei hän jossakin muodossa todella kannata ja edellytä sharia-lain käyttöönottoa.

Itseäni kiinnostaisivat nyt ne muodot tai toiset. Muuten koko asiasta on turha kinastellakaan. Kuinka moni on lukenut Koraanin?  En minä ainakaan, mutta ymmärtääkseni onko minulla jotakin todellista pelättävää luen sen kyllä, kun nämä helteet tästä. Tai edes tämä sunnuntai ohittuu.
Jos ahdistuksen tie on edessämme, myös silloin Kristus meitä kuljettaa. Annamme Isän käteen elämämme, Hän itse meille rauhan valmistaa.

Poissa steal

  • ystäväkansaa
  • Viestejä: 1603
Vs: Voi maailman pahuutta
« Vastaus #119 : 10.08.14 - klo:14:59 »
Kannattaa lukea, Koraani. Eihän sitä muuten voi verrata Raamatun sanomaan.


YK- kouluissa a - tarvikkeita.
http://janiliukkonen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/173488-missa-on-vasemmiston-ja-muslimien-raivo-nyt   :kahvi: