Joku kova kommari olisi halunnut antaa lapselleen nimeksi Neuvostoliitto, mutta nimistökomitea tai joku ei sitä hyväksynyt 
Alkuosa etunimilaista
N:o 1265/1945
Etunimilaki
Annettu Helsingissä 20 päivänä joulukuuta 1945.
------------------
Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:
1 §.
Jokaisella Suomen kansalaisella on, sukunimen ohella, oleva etunimi, yksi tai useampia, enintään kolme.
2 §.
Etunimi ilmoitetaan ja merkitään evankelisluterilaisen tai kreikkalaiskatolisen seurakunnan kirkonkirjoihin, muun uskonnollisen yhdyskunnan jäsenluetteloon tahi siviilirekisteriin, niinkuin niistä on säädetty.
3 §.
Etunimeksi älköön hyväksyttäkö:
1) pojalle naisennimeä eikä tytölle miehennimeä
2) sukunimeä, ellei sitä ole johdettu isän etunimestä ja käytetä toisen etunimen ohella;
3) nimeä, joka ennestään on veljellä tai sisarella tahi veli- tai sisarpuolella, muutoin kuin toisen nimen ohella;
4) nimeä, joka on kielenvastainen; älköönkä
5) sopimatonta nimeä.
Jos erityisessä tapauksessa uskonnollisen tavan vuoksi tai muutoin harkitaan olevan pätevää syytä poikkeuksen myöntämiseen 1 momentin 1-4 kohdan säännöksistä, on se sallittu.
4 §.
Sitten kuin etunimi on merkitty 2 §:ssä tarkoitettuun väestöluetteloon, älköön sitä muutettako muussa kuin tässä laissa säädetyssä järjestyksessä.
Laki jatkuu...