Ikävä jos Vihreät eivät tule enää pärjäämään kuten ennen. Se johtuu kansan selvästä kahtia-jaosta oik / vas.
Ilmastokysymys ei ole loppuunkäsitelty. Kulutus pitäisi saada kuriin ja muovi pois maalta, mereltä ja avaruudesta.
Onko Liike Nyt keskellä ? Luulin niistä jotakin muuta. Entä liberaalit ?
Vihreille on käynyt niin, että heidän agendansa alkaa olla valtavirtaa. Useimmat muutkin puolueet ovat heränneet ajamaan samoja asioita. Eikö se ole puolueelle suunnilleen onnellisin mahdollinen tilanne? Se on tekemässä itsestään tarpeettoman.
No katsoo nyt. Ehkä kokoomus antaa ilmastoasioissa periksi, jotta saadaan maahan oikeistohallitus.
Liike Nyt! on liiaksi perhe Harkimon puolue ollakseen missään. Harry Harkimo on sanonut, että puolue on porvaripuolue, joka ei mene demareiden kanssa samaan hallitukseen. Kannattaa työehtojen paikallista sopimista ja yritysten investointien verovapautta. Toisin kuin kokoomus, ei kannata tuloveroalennksia nyt.
Harkimon sanoin "Sehän on päivänselvää, että veroja alennetaan silloin, kun ollaan menossa ylöspäin ei nyt, kun mennään alaspäin." (Joo eli ei noudata Joosefin faraolle antamaa neuvoa.

Ei mitenkään päivänselvää minusta, pikemmin päinvastoin.)
Liberaalipuolue kannattaa monella alueella sääntelyn purkamista, verotuksen yksinkertaistamista ja painopisteen siirtämistä kulutuksen verotukseen, veroasteen yleistä alentamista, ympäristönsuojelua mm. haittamaksuin ja -veroin, valtion toimien rajaamista tarpeellisimpiin joihin ei kuulu yritysten tukeminen mutta kylläkin jonkinlainen perustulojärjestelmä kansaisille (se korvaisi nykyistä tukiviidakkoa), kaikkien saatavilla oleva terveydenhuolto (jossa voidaan hyödyntää yksityisiä toimijoita) ja koulutus. Nykyinen asumistukijärjestelmä on purettava ja isoja työeläkkeitä leikattava. Ohjelma löytyy netistä ja suht. selkeä luettava:
https://liberaalipuolue.fi/puolueohjelma/