Kävin tänään katsastamassa Oodin. Aivan yliarvostettu juttu, mielestäni, alun hypetys tosi yli ampuvaa. Varmaan löytää oman käyttäjäkuntansa mutta turha siitä on kohkata liikaa. Paikka avattiin keskeneräisenä ja siltä se tosiaan vaikutti. Menin sinne pällistelemään ja niin näytti tekevän muutkin, toisaaltaa jos paikka on tarkoitettu "olohuoneeksi", niin mikäs siinä, eihän sielä tarvitse suorittaa mitään.
Osa kamoista tulee vasta 2019 alussa, joten tyhjää tilaa oli vähän jokapuolella.
Löysin kuitenkin pari Erälehteä joihin tarrasin kuin hauki vieheeseen. Toisessa niistä oli juttua kalastuksenhoito maksuista, koska toteutuneet maksut laahaa ennakoidun arvion perässä. Kalastuksenhoitomaksua pitäisi maksaa kaikkien 18-65 vuotiaiden, mutta 65v täyttäneiden määrä kasvaa suurten ikäluokkien vanhetessa ja uusia maksajia tulee liian vähän.
Olen taas 2018 maksanut ko maksun ja heittänyt lähinnä laiturilta muutaman heiton ilman "saalista", joten kohdallani tämä "raippavero" kääntyy taas itseään vastaan. Niinä vuosina joilloin olen ns kalastanut ovat kalastuskerrat rajoittuneet yhteen tai kahteen viikonloppuun vuodessa, venekunnan saalis on ollut 2-3 haukea/viikonloppu, suurimman osan rahoista, joita on viikonloppujen aikana kulutettu on saanut kotimainen monopoliliike.
Tuntuu joskus itseruoskinnalta kun yritetään saavutta jotain niin aina kiristetään esim veroja, en muista milloin olisi yritetty saada jotain aikaan kevennysten tai helpotusten kautta.
Kiitos ja anteeks.