Vastauksessani oli ilmeisesti virhe. Kävin juuri katsomassa Palkka.fi-palvelun vaiheittaisen ohjeen. Siitä kävi ilmi, että sieltä saa tiedon maksettavista asioista, mutta maksut pitää suorittaa itse.
Viime yönä keksin ratkaisun tähän ongelmaan, ja tämän päivän Helsingin Sanomien mielipidesivulla muuan yrittäjä oli tehnyt verottajalle samantapaisen esityksen.
Ratkaisu on työvoimaverkkokauppa.
Virkamiehet sitä eivät osaa tehdä, mutta liike-elämän puolella asiasta on runsaasti kokemusta.
Verkkokaupassahan toimitaan niin, että kerätään koriin halutut tuotteet, hyväksytään ostoskorin sisältö ja siirrytään maksamiseen. Sitten valitaan oma verkkopankki, kirjaudutaan sinne verkkopankkitunnuksilla, hyväksytään maksu ja palataan verkkokaupan sivuille, josta saa ereitellyn kuitin.
Sama periaate voisi olla työvoimaa ostettaessa. Napsutellaan työvoimakaupassa tarvittavat tiedot (työntekijän tiedot ja pankkiyhteys, verokortin tiedot, käytettävä eläkeyhtiö ja vakuutusyhtiö jne.). Ilmoitetaan palkka, valinnan mukaan brutto tai netto. Järjestelmä laskee palkan pidätyksineen ja työnantajamaksuineen ym. ja näyttää eritellyn raportin. Siirrytään maksamiseen eli kirjaudutaan verkkopankkiin, jossa hyväksytään kaikki lähtevät maksut (nettopalkka työntekijälle, ennakonpidätys ja sotu veronsaajalle, työeläkemaksu työeläkeyhtiölle, tapaturmavakuutusmaksu tapaturmavakuutusyhtiölle, työttömyysturvamaksu työttömyysrahastolle - vieläkö niitä on muita?). Palataan työvoimaverkkokaupan sivuille ja tallennetaan tai tulostetaan asiapaperit.
Asiaa voisi yksinkertaistaa kehittämällä pienille (esim. alle 500 e) palkkioille yksinkertaistettu menettely, jossa työnteettäjä maksaisi nettopalkkataulukon mukaisen könttäsumman ja valtio jakelisi sitä eri tahoille.
Mt