Suvivirsi Etelä-Pohjanmaan murteella
http://yle.fi/uutiset/katso_miten_suvivirsi_taipuu_pohjalaismurteelle/7262600Lainaus Yleltä Perinteinen Suvivirsi raikaa taas monissa kouluissa lukuvuoden päättymisen ja loman alkamisen kunniaksi. Pohjalaiskouluissa virttä voi laulaa tänä vuonna myös uusin sanoin.
On ihimisellä monta
aihetta ilohon:
pelloolla haisoo sonta,
pian kylyvö valamis on.
Saa jäärä välihousut,
ei tartte rasoja.
Ei näjy teirevvarres
ny lumikasoja.
Jo isäntä ja lehemät
ku pöyrööt kirmaaloo.
On lairummaat niin rehevät
ja emäntä samoon.
Se kiitoksella täyttää
ku näköö lakeuren.
Se meille toreks näyttää
Luojamme suuruuren.
Sanat pohjalaiseen murrevirteen on lähtöisin Nurmosta kotoisin olevilta siskoksilta. Mari Kela ja Kati Valli innostuivat Kirkko ja kaupunki -lehden leikkimielisestä sanoitushaasteesta.
– Lähdettiin siskon kanssa tähän mukaan avoimin mielin. Meillä ei ollut pyrkimyksenä kääntää Suvivirttä sanasta sanaan, vaan lähdettiin hakemaan sitä pohjalaista ja eteläpohjalaista mentaliteettia siihen, miten kevät ja kesän alkaminen näkyy täällä ja miten se pohjalainen ihminen siihen suhtautuu. Eli haettiin tällaista leikkimielistä sanoitusta myös, kertoo Mari Kela.