Etelä-Korea vei Mirjam Helin laulukilpailut. Yhdysvalloille annettiin hopeat "yhteistyön ja avun annon nimissä". Venakko oli kyllä herttainen ja osasi voittaa, mutta kolmonen oli moraalinen voittaja, vaikka itkikin reilusti.
En voinut seurata karsintoja, mutta suomalaiskato ihmetytti. Seppos? 
Katselimme YLE Teemalta saman kisan ja kuten aina ennenkin tuomariston päätös yllätti kaikki. Kuten tämä miespuolinen kommentaattori totesi, että korealaissopraanolta puuttui vielä volyymiä, mikä akustisessa oopperassa on välttämätöntä.
Olihan tuomaristossa yksi puoli körttiläinen. Soilen isä oli Nivalassa syntynyt körttipappi ja äiti Ry:läinen diakonissa. Soilen säestäjä Marita on sentään onneksi käyttänyt lapsensa Aholansaaren rippikoulussa ja on vaimon pikkuserkku.
Ainakin yhtä suomalaista odotettiin finaalin,mutta kaikkien yllätykseksi tämä ei toteutunut.
Valitettavasti en ole tehnyt yhtä paljon suomalaisen musiikin hyväksi kuin Juhani. Minulla on vain neljä lasta ja kukaan heistä ei ole erityinen laulaja.