Körttifoorumi

Keskustelu => Yleinen keskustelu => Aiheen aloitti: Pirska - 24.01.13 - klo:19:05

Otsikko: Kysy pois?
Kirjoitti: Pirska - 24.01.13 - klo:19:05
Kun sanotaan, että Suomella on velkaa niin ja niin paljon, niin kenelle Suomi on velkaa?
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: mt - 24.01.13 - klo:19:45
Kun sanotaan, että Suomella on velkaa niin ja niin paljon, niin kenelle Suomi on velkaa?

Valtiokonttori laskee liikkeelle erilaisia velkakirjoja, kuten obligaatioita, joita se myy sijoittajille. Jos Suomen kansalainen ostaa valtionobligaatioita, Suomen valtio on velkaa hänelle. Jos ulkomaiset sijoittajat, kuten isot sijoitus- ja eläkerahastot ostavat valtion velkakirjoja, Suomi velkaantuu ulkomaille.

Kun valtio (=Valtiokonttori, State Treasury t. Treasury Finland) laski elokuussa liikkeelle uuden viitelainen, tämän ns. emission kokonaismäärä oli 4 miljardia euroa. Tätä paperia ostivat (eli antoivat lainaa valtiolle) sijoitusrahastot (29 %), pankit (28 %), eläkerahastot ym. (25 %), keskuspankit yms. (13 %) ja muut (5 %).

Sijoituspohja jakautui alueellisesti siten, että Suomesta tuli 15,6 %, Isosta-Britanniasta 30 %, Pohjoismaista 18 %, Saksasta 10 %, Benelux-maista 6 %, muualta Euroopasta 12 %, Aasiasta ja Pohjois-Amerikastakin joitakin prosentteja kummastakin.

Lisää tietoa:
http://www.valtiokonttori.fi/fi-FI/Valtionvelka_ja_talous/Valtionvelka
http://www.treasuryfinland.fi/

Suomen valtiota pidetään vielä varsin luotettavana, joten sille lainatuista rahoista halutaan vähemmän korkoa kuin riskialttiimmista sijoituksista.

Jos haluaa omalta osaltaan vähentää valtion ulkomaisen velanoton tarvetta, voi ostaa valtion tuotto-obligaatioita. Paljon ne eivät tuota - tuottavatko nykyisin edes inflaation verran - mutta riskikin on pieni.

Mt

Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Riitta-mummi - 24.01.13 - klo:21:10
Näkyy valtion velka olevan yli 15.400 euroa / asukas.  Yritin etsiä vastaavaa lukua Ruotsista. Enpä tehnyt löytöä. Mt tai seppos löytänee.
Ja Saksa, Ranska, Englanti ja Tanska ja Hollanti ?

Lisäksi meitä kuntalaisia rasittaa kuntien l. kaupunkien velat.

Muistan yhden mummun maksaneen valtionvelkansa pois. Mie en kykene moiseen. :icon_eek:
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: seppos - 24.01.13 - klo:21:24
Näkyy valtion velka olevan yli 15.400 euroa / asukas.  Yritin etsiä vastaavaa lukua Ruotsista. Enpä tehnyt löytöä. Mt tai seppos löytänee.
Ja Saksa, Ranska, Englanti ja Tanska ja Hollanti ?

Lisäksi meitä kuntalaisia rasittaa kuntien l. kaupunkien velat.

Muistan yhden mummun maksaneen valtionvelkansa pois. Mie en kykene moiseen. :icon_eek:

Kyllä sekin Wikipediasta löytyy. Tilasto on muodossa prosenttia bruttokansantuotteesta, mikä on aika hyvä vertailukohta.

Osoite on ja sen voi lukea kielitaidotonkin http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_public_debt

Eestillä se on erittäin pieni, mutta on niillä öljymaillakin velkaa. Japanilla on hurja velka, mutta se on kotimaista rahaa eikä ulkomaista kunten pä'äomaköyhässä Suomessa.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: seppos - 24.01.13 - klo:21:34
Katsoin listan läpi ja vain kahdella maalla oli merkintä 0,0 eli täysin velaton ja ne olivat Brunei Darussalam ja Libya. Molemmat ovat öljymaita.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: mt - 24.01.13 - klo:21:42
Ruotsin valtionvelka on noin 1337 miljardia kruunua. Henkeä kohti tuosta tulee 122000 kruunua eli noin 14043 euroa. Noin 5 % valtionvelasta on otettu suoraan yksityishenkilöiltä obligaatioilla.

Lähde (ruotsiksi):
https://www.riksgalden.se/sv/omriksgalden/statsskulden/Fakta_om_statsskulden/

Ruotsin valtionvelasta on noin 60 % peräisin ulkomailta (lähde: http://sv.wikipedia.org/wiki/Utlandsskuld) ja noin 15 % on ulkomaisessa valuutassa. Suomen valtion ulkomaisen velan valuutta on euro.

Mt
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Atanasia - 24.01.13 - klo:22:01
ei riitä 15 000 velkataakaksi

tämä kone laskee velkaamme koko ajan
korkoakorkoakorkoakorokoronkoron päälle



http://velkakello.fi/

olemme velkaa pankkiireille Rothschildien pankkiirisuvulle

http://fi.wikipedia.org/wiki/Rothschild
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: vn - 24.01.13 - klo:23:52
Onpahan mt ja seppos melkoisia tilastoasiantuntijoita!
Onko nykyään Norjalla valtion velkaa, ymmärtääkseni muutama vuosi sitten ei ollut?
Mitenköhän, Riitta kertoi erään mummun maksaneen valtionvelkansa pois???
Mitä se käytännössä mahtoi tarkoittaa  :icon_eek: :017:
Vai oliko vitsi?
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Riitta-mummi - 25.01.13 - klo:08:41
Olisiko tuo maksanut osuutensa Suomen Pankkiin. Tämä on nyt aivan muistinvaraista, parin-kolmen vuoden takaista, lähteenä oli kai Iltasanomt.
...

Kaipasin EU-maiden valtionvelkoja euroina, kun minulla on huono matikkapää. Kiitän Mt !

Matikat ovat muuten nyt parhaimmillaan. Mademuhennos ja blinit ovat tätä päivää. Eikä tarvita mitään korkeampaa matikkaa , kuten jakolaskua. :003:
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Pena - 25.01.13 - klo:09:59
Mademuhennos ja blinit ovat tätä päivää. Eikä tarvita mitään korkeampaa matikkaa , kuten jakolaskua. :003:

Meinaatko syödä kaiken itse, kun et tarvitse jakolaskua? Jakaisit nyt matikan ainakin kahdelle!
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: seppos - 25.01.13 - klo:10:23
Onpahan mt ja seppos melkoisia tilastoasiantuntijoita!
Onko nykyään Norjalla valtion velkaa, ymmärtääkseni muutama vuosi sitten ei ollut?
Mitenköhän, Riitta kertoi erään mummun maksaneen valtionvelkansa pois???
Mitä se käytännössä mahtoi tarkoittaa  :icon_eek: :017:
Vai oliko vitsi?

Norjalla on valtionvelkaa 49% bruttokansantuotteesta eli saman verran kuin suomella oli vertailuvuonna 2011, mutta myös valtavat rahastot öljytuloista. Tilasto ei kerro onko velka öljyrahastolle vai kenelle.

En ole ottanut selvää, miten voisi maksaa osuutensa valtionvelasta pois. Ei ole ylimääräistä siihen tarkoitukseen, eikä valtiota pelastaisi, mutta on ihmisiä, joille velka on synti. Tunnemme ikäisemme pariskunnan, joka ei ole ottanut velkaa asunnon ostoon, vaan on kaiken tehnyt säästöillä ja viimeisen eli kotitilan oston Pornaisista perinnöillä.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Pyryharakka - 25.01.13 - klo:22:29
Joku opetti minulle korkeampaa matikkaa: Ilot pitää kertoa ja surut jakaa ystäville. Kerrottaessa tulos suurenee, kun taas jaettaessa pienenee.  :109:
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: vn - 28.01.13 - klo:20:45
Juuri näin, ilot tuplaantuvat ja surut puolittuvat.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Mörtti-57 - 28.01.13 - klo:21:45
Täälä Etelä-Pohjanmaalla on mediassa kova kohu vapaamuurareista ja kysynkin, että pitääskö ev.lut. kirkon ottaa kantaa vapaamuurareista ja siihen kuulumisesta?

Täytyy myäntää, että mua vapaamuurarit puistattaa, kun heirän saloja on vähän raotettu. :taistelu:
Ex-vapaamuurari Juhani Julinin haastattelu on avasi silimät :icon_eek:
http://www.youtube.com/watch?v=IcO058GNcLY
http://www.youtube.com/watch?v=ND6GvYJAeic
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Atanasia - 28.01.13 - klo:22:00
Suosivat kuulema suomaista tervanpolttoa...  :003:
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Pirska - 28.01.13 - klo:22:05
Täälä Etelä-Pohjanmaalla on mediassa kova kohu vapaamuurareista ja kysynkin, että pitääskö ev.lut. kirkon ottaa kantaa vapaamuurareista ja siihen kuulumisesta? ---

Ei kannata, aivan turhaa. Se kääntyy vain kirkkoa vastaan, kyllä toimittajat pitävät siitä huolen.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Atanasia - 28.01.13 - klo:22:11
Voisko sitä vielä tähän aikaan illasta
alkaa tehdä keittoa?
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Pirska - 28.01.13 - klo:22:23
Voisko sitä vielä tähän aikaan illasta
alkaa tehdä keittoa?


Ei voi, nyt täytyy mennä nukkumaan.  (http://cosgan.de/images/smilie/muede/k030.gif) (http://www.cosgan.de/smilie.php)
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Atanasia - 28.01.13 - klo:22:32
Niin kai se on viisainta - hyv'yötä  Telluksella kanssamatkustajat!
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Mansipaani - 03.02.13 - klo:19:31
Eräässä vanhanpuoleisessa tekstissä (viime vuosisadan alkupuolelta) kuvataan tulipaloa: ..."kahden sylen päässä oleva roistokin oli porona." Tuo roisto sana jäi vähän mietityttämään. Sitten tuli mieleen sana varasto, voisiko varas olla johdannainen siitä? tyyppi joka varastoi. Joten tuolla perusteella roistokin olisi varasto.

Niin ja siinä tosiaan kuvataan tulipaloa ja kiinteistöjä, tekstistä käy hyvin ilmi ettei roisto tarkoita ihmistä. :)
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: mt - 04.02.13 - klo:13:42
Pirskan Mansipaanin roisto-kysymykseen en ole vastausta löytänyt, mutta varas/varasto-asiaan voin antaa selvityksen.

Kumpikin sana on lainaa germaanisista kielistä. Varkaan juureksi on rekonstruoitu *vargaz, josta on kehittynyt mm . ruotsin varg, susi. Varaston suomalaisena kantana taas on vara (ei vara venettä kaada), jonka germaanisesta juuresta on kehittynyt mm. nykysaksan sana Ware, (kauppa)tavara.

Roisto-sanan etymologia on hieman epäselvä, mutta se saattaa olla samaa ro-kantaa, josta ovat kehittyneet roska ja roju. Ilman laajempa tekstiyhteyttä ja tarkempia tietoja tekstistä en pysty roisto-sanan merkitystä esimerkissä edes arvailemaan. Kielisalapoliisi selvittäisi ensin, kuka tekstin on kirjoittanut ja mihin se maantieteellisesti sijoittuu. Näiden tietojen perusteella voisi sitten lähteä katsomaan, mitä murteista ja naapurikielistä (kuten ruotsi, saame, karjala) löytyy. Karjalan suhteen salapoliisi tutkisi ensisijaisesti verkossakin olevaa Karjalan kielen sanakirjaa (http://kaino.kotus.fi/cgi-bin/kks/kks_etusivu.cgi). Myös Suomen murteiden sanakirja olisi hyödyllinen, mutta sekin on ehtinyt vasta k-alkuisiin sanoihin.

Vanhan kirjasuomen korpus (http://kaino.kotus.fi/korpushaku/vks-haku.xql) (kielentutkimuksen aineistokokoelma) on seuraavana salapoliisimme kohteena. Sieltä haku merkkijonolla "roist*" löytää mm. seuraavan osuman:
"Cosca se coottu Pihca on wielä secoitettu cuorten, lastuin ja raiscain eli roistoin canssa, cuin Metzästä on pudonnut, nijn se pitä puhdistettaman nijstä, ennen cuin sitä taitaan nautittaa."
(Neuwo Pihan Cocomisesta Ja Sen Walmijxi-tekemisestä Hartsixi, 1756)
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Mansipaani - 04.02.13 - klo:14:08
Kiitos salapoliisille, jolla on mahtavat lähteet hallussaan. Tuli mieleen tuosta aivan viimeisestä lauseesta, että olisikohan mahdollisesti puuliiterin tapainen ollut kyseessä? Kyllä, Karjalan puolelle menee, ja tekstissä on paljon suoraa lainausta tavallisen köyhän kansalaisen puheesta.

Taidan ottaa talteen tuon Karjalan kielen sanakirjan, sille saattaa olla käyttöä.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: myyrä - 04.02.13 - klo:14:09
Pirskan roisto-kysymykseen en ole vastausta löytänyt, mutta varas/varasto-asiaan voin antaa selvityksen.

Kumpikin sana on lainaa germaanisista kielistä. Varkaan juureksi on rekonstruoitu *vargaz, josta on kehittynyt mm. ruotsin varg, susi. Varaston suomalaisena kantana taas on vara (ei vara venettä kaada), jonka germaanisesta juuresta on kehittynyt mm. nykysaksan sana Ware, (kauppa)tavara.


Muinaissuomi-foorumilla taitaa olla jotain sanasta varasto. Tulee kai alunperin sumerin kielen kwara sanasta -> siitä kantauralin vara -> jne. Monet sanat on suomen kieleen tulleet idästä (mm. pappi, risti yms.)

 
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Mansipaani - 04.02.13 - klo:14:23
mt:n antamassa kirjasuomen korpus-linkin kautta löytyi tekstiä jossa puhutaan roistosta:
http://kaino.kotus.fi/korpus/vks/teksti/varia/varia1801.xml#s122

"Keskelle sitä pohjaa pannan yxi Peruna , ja kohta sen päälle piwon täysi lambaan sondaa , joka on sitä parembaa , jos siinä on pieniä warpuja seasa , senkaldaisia kuin lammasten ale lehdistä jää , eli muuta roistoa . [Varia1801-19]

Tämä roisto peitetän sitten niin paljolla mullalla ainoastansa , ettei tuuli sitä pois wie , ja jätetän sillä erällä sixensä . [Varia1801-19]
"

Perunankylvöohjeet: tässä roisto taitaa tarkoittaa roskaa, sahanpurua tai haketta.

(vanhassa suomessa eli=tai)
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: PekkaV - 04.02.13 - klo:14:25

   varasto-sanaa sivuten makasiini tulee kahdesta sanasta "makaa" ja "siinä".


Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: mt - 04.02.13 - klo:14:42
Carl Heleniuksen (1784–1855) Suomalais-ruotsalaisessa sanakirjassa (http://kaino.kotus.fi/korpus/1800/meta/helenius/helenius_rdf.xml) on mielenkiintoinen yhdyssana:
roistohuoneh - skräp/rum eli jonkinlainen romuvarasto. Ruotsin akatemian sanakirja SAOB selittää seuraavasti: SKRÄP-RUM. rum avsett l. använt ss. förvaringsplats för skräp.

Tämä esimerkki löytyi varhaisnykysuomen korpuksesta (http://kaino.kotus.fi/korpushaku/1800-haku.xql).

Mt
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: myyrä - 04.02.13 - klo:15:05
Kävin kysymässä asiantuntijoilta, mistä tulevat sanat varas, varasto, makasiini ja roisto?  :087:  Saa nähdä, vastaavatko? Jänskättää...  :095: 
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Riitta-mummi - 04.02.13 - klo:15:23
Etsiskelin minäkin sitä roistoa, vaan en edennyt mt:n apajille asti. Ensin ajattelin että se olisi samaa perää kuin pohjalaisten puori. Mutta tuo ro-alkuisten sanojen esittely antoi vihjeen sanasta roina. Hämeessä olen kuullut puhuttavan roinatuvasta. Padasjoella on (oli) sen niminen liikekin , Roina-Tupa, jossa myytiin lähinnä kiinalaista roinaa.
Tuo perunainistutusohje antaa selvästi ymmärtää että roisto on yhtä kuin pelu. Pelu on oljista hakattu silppu silppu. Pelut pannaan pelukoppaan ja viedään sian karsinaan tahi kantturoiden kuivikkeiksi.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Rajan poika - 04.02.13 - klo:18:42
Lauri Viidan kokoelmassa Betonimylläri on runo Julku, jossa on seuraavat säkeet

"Paatunut tuska on tuntoni selkein,
vainajahan minä lienen jo melkein.
Elämäntehtävä ainoa mulla,
lie rutikuivaksi riu'uksi tulla,
roistojen ruokana tuhkaksi palaa,
hiilenä hormista henkeni valaa..."

Toisaalta Kalle Päätalo kirjoittaa tamperelaisia rakennustyömaita kuvatessaan rakennusten lämmittämisestä koksiroistoilla.

Käsitän sekä Viidan että Päätalon tarkoittavan roistolla jonkinlaista kamiinaa.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Mansipaani - 04.02.13 - klo:19:08
Mielenkiintoista, ehkä tälle saadaan joku ratkaisu. Ongelmana on vaan se että tekstissä roisto oli palanut poroksi. Monissa vanhoissa teksteissä roistolla viitataan roskaan, ehkä palavaan sellaiseen. Odotan jännityksellä mitä myyrän asiantuntijat kertoo..
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: mt - 04.02.13 - klo:19:59
Äskeisissä etsinnöissäni löytyi roistosta myös liekkiin viittaava merkitys, olisiko ollut karjalasta vai mistä.

Mt
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: myyrä - 04.02.13 - klo:22:45
Mielenkiintoista, ehkä tälle saadaan joku ratkaisu. Ongelmana on vaan se että tekstissä roisto oli palanut poroksi. Monissa vanhoissa teksteissä roistolla viitataan roskaan, ehkä palavaan sellaiseen. Odotan jännityksellä mitä myyrän asiantuntijat kertoo..

Nyt siellä on vastattu.

http://p1.foorumi.info/muinainensuomi ja sieltä etymologia ja sieltä ylimpänä oleva (kysyjänä nimimerkki "hemppa"  :eusa_angel: ).
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Mansipaani - 04.02.13 - klo:22:58
Se taisikin olla vain roskaa. :) Kiitokset tutkijoille! Nyt on (netti)välineitä itselläkin jos vielä tulee eteen kinkkisiä sanoja.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Pena - 05.02.13 - klo:08:23
Roistot ovat siis roskaväkeä.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Riitta-mummi - 05.02.13 - klo:08:28
Ja roinatupa on roinatupa   :109:
maalaisjärjellä johdatellen  mt: n suurella esityöllä.

Kiinnostavat sanat löytyy Etymologia-palstalta. Kiitos myyrä vaivannäöstä!
http://p1.foorumi.info/muinainensuomi/viewtopic.php?t=136&start=0
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Pirska - 09.02.13 - klo:19:31
Päivittelin muutaman hyvänpäiväntutun kanssa näitä nykyajan riivatun rakkineita. Kaikki pitää uusia tuhkatiheään, mitään ei kannata korjata, mikään vahna ei sovi uuteen (vrt. tietokoneen piuhat) j.n.e. Hän tokaisi, että se on tämä MARKKINATALOUS. Jotenkin se särähti korvaani. Tänään juttelin yhden tuntemattoman kanssa, ja hänkin totesi kaikesta pöljyydestä (pesulapalvelut Virosta, eläin pohjoisesta etelään teurastettavaksi, lihat pakattuna takaisin pohjoiseen, raaka-aineet Viroon leivottavaksi ja sieltä takaisin ja Suomessa paistetaan), että se on se MARKKINATALOUS.

Hmm, tarkoittaako se, että kommunismi (kolhoosit ja sovhoosit) olisi parempi. Apua, ei kai sentään.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: myyrä - 10.02.13 - klo:00:45
Mitä tarkoitusta varten ihmiset on olemassa?
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: PekkaV - 10.02.13 - klo:08:21

   Mitä tarkoitusta varten ihmiset on olemassa?


   Rakkaus avaa erilaisia maailmoja seikkailla.


Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: PekkaV - 10.02.13 - klo:08:49

    Miten tämä "http://foorumi.h-y.fi/index.php" muutetaan sanaksi "Körttifoorumi" niin, että "Körttifoorumi" toimii linkkinä?


Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: myyrä - 10.02.13 - klo:12:06
Teetkö lumitöitä?
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: sadetta - 10.02.13 - klo:14:45
   Rakkaus avaa erilaisia maailmoja seikkailla.




 :023:   Kiitos, hyvin sanottu.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: sadetta - 10.02.13 - klo:14:47
Teetkö lumitöitä?

Tein vähän eilen. Putsasin rapun edustan liiasta lumesta, kun välineet on rappukäytävässä. Kummassakin rappukäytävässä jopa omansa, ettei tarvitse mistään kauempaa hakea.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: myyrä - 10.02.13 - klo:15:30
   Rakkaus avaa erilaisia maailmoja seikkailla.




Aika hyvä vastaus, mutta mietin vaan yöllä sattuman mahdollisuutta elämän syntyyn tällä pallolla ja siis myös ihmiselämän. Ihmisellä ei näin ollen olisikaan mitään sen kummempaa, suurempaa eikä pienempää, tarkoitusta, muuta kuin sitten itse keksimiään tarkoituksia.

Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: PekkaV - 10.02.13 - klo:17:22

   Jumalan johdatusta kaikki.


Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: mt - 10.02.13 - klo:19:12
    Miten tämä "http://foorumi.h-y.fi/index.php" muutetaan sanaksi "Körttifoorumi" niin, että "Körttifoorumi" toimii linkkinä?
Kun kirjoittaa
Koodia: [Valitse]
[url=http://foorumi.h-y.fi/index.php]Körttifoorumi[/url]
tulos on
Körttifoorumi (http://foorumi.h-y.fi/index.php)

Mt
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: PekkaV - 10.02.13 - klo:19:17

   Kiitos, mutta tuota ei ole foorumin asetuksissa?


Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: seppos - 10.02.13 - klo:21:14
Vastaan vaikkei kysyttykään. Foorumi pitää paljon tilastoja ja tässä pätkä.

    
Keskimäärin uusia jäseniä päivässä:    0.52
Keskimäärin uusia viestejä päivässä:    53.34
Keskimäärin uusia aiheita päivässä:    1.19
Keskimäärin eniten käyttäjiä samanaikaisesti paikalla:    18.1
Miehiä suhteessa naisiin:    1:1
Katseltuja sivuja keskimäärin päivässä:    4182.15

Huomaa mikä tasa-arvo foorumissa vallitsee. Keskiarvoja ja käyttömäärää pudotti todella roimasti viime keväinen runsaan kuukauden katkos.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Pirska - 11.02.13 - klo:15:59
Päivittelin muutaman hyvänpäiväntutun kanssa näitä nykyajan riivatun rakkineita. Kaikki pitää uusia tuhkatiheään, mitään ei kannata korjata, mikään vahna ei sovi uuteen (vrt. tietokoneen piuhat) j.n.e. Hän tokaisi, että se on tämä MARKKINATALOUS. Jotenkin se särähti korvaani. Tänään juttelin yhden tuntemattoman kanssa, ja hänkin totesi kaikesta pöljyydestä (pesulapalvelut Virosta, eläin pohjoisesta etelään teurastettavaksi, lihat pakattuna takaisin pohjoiseen, raaka-aineet Viroon leivottavaksi ja sieltä takaisin ja Suomessa paistetaan), että se on se MARKKINATALOUS.

Hmm, tarkoittaako se, että kommunismi (kolhoosit ja sovhoosit) olisi parempi. Apua, ei kai sentään.

Tämä minun piti alun pitäen muotoilla kysymykseksi, mutta se jäi tekemättä. Mietin vain, että kuuluuko markkinatalouteen alun pitäen semmoinen, että kaikki pitää tehdä huonosti ja tyhmästi ja että vain silmittömällä kuluttamisella saadaan työtä ja tuloja.

Tuntuu vain, että entinen Neuvostoliiton malli ei ainakaan kannusta yrittämään mitään.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: mt - 11.02.13 - klo:19:44
Pyykkien kuljettaminen Viroon ja leivän rahtaaminen Hämeestä Uudenmaan kouluihin ei perustu säätelemättömään markkinatalouteen vaan EU:n ja sitä mukaa Suomen kilpailusäädöstöön. Esim. laissa julkisista hankinnoista kielletään kansalaisuuteen perustuva syrjintä. Tarjouspyynnön "teknisessä eritelmässä" ei saa mainita  tiettyä alkuperää olevia tavaroita (esim. sijaintia omassa maakunnassa).

Tarjouksista on hyväksyttävä se, joka on hankintayksikön kannalta kokonaistaloudellisesti edullisin hankinnan kohteeseen liittyvien vertailuperusteiden mukaan, tai se, joka on hinnaltaan halvin.

Yksinomaan tässä laissa on yli 80 pykälää, eivätkä ne ole lyhyitä eivätkä yksinkertaisia, tuskin aivan yksiselitteisiäkään.

Kyseessä on siis säädelty markkinatalous. Samanlaista säätelyä on se, että kilpailuviranomaiset ovat kuulemma korostaneet eräälle kuluttajapalveluita tarjoavalle toimialalle, että ne eivät saa vaihtaa tietoja hinnoistaan keskenään (kartellipuuhia, hui). Toisaalta kuluttajaviranomaiset vaativat samoilta yrityksiltä, että niiden hintojen on oltava selvästi näkyvillä, myös internetissä.

Edellä olevan perusteella totean, että erilaisilla markkinataloutta ja kilpailua säätelevillä säädöksillä on Kataisen hallituksen toivoma työllistävä vaikutus. Liikejuristeilla onkin hyvät palkat ja alhainen työttömyys.

Mt
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Pirska - 11.02.13 - klo:21:05
Kiitos mt! Miten sen kilpailusäädöstön saisi nurin? Pitäisikö pyrkiä eduskuntaan vai Euroopan neuvostoon?
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Pirska - 11.02.13 - klo:21:07
Miksi tämän foorumin kellonaika on tunnin myöhässä?

http://www.saunatontut.com/saunatontut_precise.html (http://www.saunatontut.com/saunatontut_precise.html)
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: seppos - 11.02.13 - klo:21:31
Miksi tämän foorumin kellonaika on tunnin myöhässä?

http://www.saunatontut.com/saunatontut_precise.html (http://www.saunatontut.com/saunatontut_precise.html)

Minulla se on kyllä aivan ajassaan. Onko sinun tietokoneesi kello tunnin myöhässä?? :icon_eek:
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: mt - 11.02.13 - klo:21:51
Kiitos mt! Miten sen kilpailusäädöstön saisi nurin? Pitäisikö pyrkiä eduskuntaan vai Euroopan neuvostoon?

Aloita vaikka eduskunnasta. Siellä on hyvä ottaa muutama vuosi tuntumaa. Sitten Euroopan parlamenttiin. Niissä vaaleissa voit kerätä ääniä koko maan alueelta. Kun sinne päästyäsi järjestät ensimmäiset siioninvirsiseurat, niin lupaan tulla paikalle.

Mt
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Pirska - 12.02.13 - klo:14:41
Aloita vaikka eduskunnasta. Siellä on hyvä ottaa muutama vuosi tuntumaa. Sitten Euroopan parlamenttiin. Niissä vaaleissa voit kerätä ääniä koko maan alueelta. Kun sinne päästyäsi järjestät ensimmäiset siioninvirsiseurat, niin lupaan tulla paikalle.

Mt

Liian monimutkaista. Tyydyn järjestämään pelkät siioninvirsiseurat.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: steal - 16.02.13 - klo:07:12
PIRSKA puhuu asiaa, mutta muistakaamme myös takaukset, ne lankee vielä
Siis velkahan ei ole kaikkea, kiiitos vapaamuurarit ja eu. :kahvi:
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: myyrä - 17.02.13 - klo:17:59
Mitä kaikkea tarvitaan keskustelufoorumin perustamiseen muuta kuin pään täydeltä ideoita?
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: myyrä - 17.02.13 - klo:18:16
Mitä kaikkea tarvitaan keskustelufoorumin perustamiseen muuta kuin pään täydeltä ideoita?

Tarkoitan siis teknistä puolta, kaikkea muuta olen jo miettinyt, mutta miten päästä aloittamaan?
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: seppos - 17.02.13 - klo:18:54
Tarkoitan siis teknistä puolta, kaikkea muuta olen jo miettinyt, mutta miten päästä aloittamaan?

Tämä foorumisofta on ilmaistavaraa. Sen sijaan it-hotellipalvelu maksaa ja tässä tapauksessa Herättäjäyhdistys maksaa laskun. Sitten tarvitset jonkun, joka ymmärtää tekniikkaa ylläpidon avuksi. Sitten tietysti tarvitset ylläpitäjän, joka vastaa sisällön laillisuudesta.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: myyrä - 17.02.13 - klo:19:05
Tämä foorumisofta on ilmaistavaraa. Sen sijaan it-hotellipalvelu maksaa ja tässä tapauksessa Heättäjäyhdistys maksaa laskun. Sitten tarvitset jonkun, joka ymmärtää teknikkaa ylläpidon avuksi. Sitten tietysti tarvitset ylläpitäjän, joka vastaa sisällön laillisuudesta.

Ahaa...lähetin tänään kysymyksiä ja ideoita vasemmistoliittoon. Nimittäin ajatuksena on saada vas.liitto ja mahdollisesti myös vihreät innostumaan. Lisäksi myös muita, lähinnä vasemmistodemareita...

Työnimi on mietittynä ja yhteinen nimittäjä mahdolliselle foorumiporukalle, foorumin sisältö ja paljon muuta...

En nyt paljasta enempää...  :eusa_angel:
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: myyrä - 18.02.13 - klo:13:45
Tiedottaja-Marianne  :060: vastasi ja tiedotti, että sellainen kaavailemani punavihreä keskustelufoorumi on tulossa aivan lähiaikoina Facebookiin. Se on kaikille avoin.

Täytyy siis liittyä taas Facebookiin  :eusa_angel:
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: mt - 18.02.13 - klo:15:22
Tiedottaja-Marianne  :060: vastasi ja tiedotti, että sellainen kaavailemani punavihreä keskustelufoorumi on tulossa aivan lähiaikoina Facebookiin. Se on kaikille avoin.

Täytyy siis liittyä taas Facebookiin  :eusa_angel:

Mielenkiintoista havaita, että punavihreät muutosvoimat pyrkivät luokkasopuilun hengessä kasvattamaan yhdysvaltalaisen monopolipääoman bisnestä. Perin epäilyttävää olisikin se, että luotettaisiin kansan keskuudessa syntyneisiin avoimen lähdekoodin ohjelmistoihin ja kotimaisiin palvelimiin, joiden pyörittämisestä koituva liikevaihto (saattaa nousta toiselle sataselle vuodessa) tuottaa suomalaiselle yhteiskunnalle tuloja mm. arvonlisäveron ja tuloverojen muodossa. Sellainen sopii körttien kaltaiselle rabulistiporukalle, mutta ei tietenkään kunnianarvoisalle työväenpuolueelle.

:098:

Mt
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: seppos - 18.02.13 - klo:15:55
Mielenkiintoista havaita, että punavihreät muutosvoimat pyrkivät luokkasopuilun hengessä kasvattamaan yhdysvaltalaisen monopolipääoman bisnestä. Perin epäilyttävää olisikin se, että luotettaisiin kansan keskuudessa syntyneisiin avoimen lähdekoodin ohjelmistoihin ja kotimaisiin palvelimiin, joiden pyörittämisestä koituva liikevaihto (saattaa nousta toiselle sataselle vuodessa) tuottaa suomalaiselle yhteiskunnalle tuloja mm. arvonlisäveron ja tuloverojen muodossa. Sellainen sopii körttien kaltaiselle rabulistiporukalle, mutta ei tietenkään kunnianarvoisalle työväenpuolueelle.

:098:

Mt

Lisäkommenttina, että Facebook on ilmainen vain yksityishenkilöille ja ilmeisesti siksi Aholan Saari poistuu sieltä.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: myyrä - 18.02.13 - klo:17:37
Se tulee vasemmistoliiton vanhalle Facebook-pohjalle, jossa jo on puolueen muita juttuja. Vihreät ei siis puolueena ole mukana eli siinä mielessä visioni ei toteudu. Toisaalta se kuitenkin osittain toteutuu, koska foorumista tulee avoin kaikille.

Niin pitkällä ei vielä olla, että nämä kaksi puoluetta voisivat tehdä puolueina niin läheistä yhteistyötä, että mahtuisivat samalle foorumille. Voi sekin päivä vielä koittaa, koska vaaleissa näillä yleensä tapahtuu jonkin verran ristiinäänestämistä. Ehkä siihen on kuitenkin vielä aikaa. Kunnallispolitiikassa, ainakin täällä, tehdään yhteistyötä.

Seuraaviin eduskuntavaaleihin on muuten kaksi vuotta - 2015 keväällä ne käydään.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: myyrä - 22.02.13 - klo:00:18
Tiedottaja-Marianne  :060: vastasi ja tiedotti, että sellainen kaavailemani punavihreä keskustelufoorumi on tulossa aivan lähiaikoina Facebookiin. Se on kaikille avoin.

Täytyy siis liittyä taas Facebookiin  :eusa_angel:

Lärvivihkoseen jo liityin, mutta ei siellä ole vielä uutta foorumia näkynyt. Odotan malttamattomana pääsyä "omien" joukkoon. Uutuutta odotellessa kirjoittelen tänne.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: seppos - 22.02.13 - klo:09:33
Lärvivihkoseen jo liityin, mutta ei siellä ole vielä uutta foorumia näkynyt. Odotan malttamattomana pääsyä "omien" joukkoon. Uutuutta odotellessa kirjoittelen tänne.

Tarkoitako poliitisesti möyhempään heränneitä?
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: myyrä - 15.04.13 - klo:13:39
Mitähän varten Suomessa ei ole kuin 25 kveekaria?  :icon_eek:

http://fi.wikipedia.org/wiki/Kveekarit
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Riitta-mummi - 15.04.13 - klo:19:46
Onko mahdollista saada (luvallista tms.) Histan veisaajien levyn siioninvirsiä YouTubeen ?
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: vn - 15.04.13 - klo:21:47
Onko mahdollista saada (luvallista tms.) Histan veisaajien levyn siioninvirsiä YouTubeen ?

Kannatan lämpimästi.  :023:
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: seppos - 16.04.13 - klo:03:27
Kannatan lämpimästi.  :023:


Käsittääkseni Gramexin sääntöjen mukaan ei, mutta siellä jotain on jo. Hae sanalla Maissikasvi, en tiedä kuka hän on mutta hänellä on vanhoja Siionin virsiä ym.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: PekkaV - 16.04.13 - klo:05:09

   Kolme Histan veisaajien virttä :

http://www.youtube.com/results?search_query=histan+veisaajat&oq=histan+veisaajat&gs_l=youtube.12...96675.110659.0.114447.16.16.0.0.0.0.118.1179.15j1.16.0...0.0...1ac.1.qK2dHqY0VKg


Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: myyrä - 06.05.13 - klo:20:11
Voisinkohan jäljentää seurapuhe-osioon yhden seurapuheen? Siinä on minusta yksi ajatus. Se on tänään ilmestyneessä P-K:n ystäväkirjeessä, pitäjänä Puolangan entinen khra Kyösti Juntunen.

Seurapuheessa mainittu ylimetsänhoitaja Rolf Arnkil oli yhteen aikaan isäni esimies ja yötä meillä vaimonsa kanssa kai useitakin kertoja. Isä ja Arnkil olivat siis saman firman miehiä.

Minulle tuli vielä ystäväkirje, vaikka en körttiläinen olekaan, mutta olen körttiläinen siitä huolimatta. Eikös ollutkin fiksusti sanottu  :003:
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: vn - 06.05.13 - klo:21:08
Tämä Rolf Arnkil on kirjoittanut Pentti Eskolan kanssa jonkin pienen kirjasen, on meidän
kotimökin kirjahyllyssä...en nyt muista kirjan nimeä.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: seppos - 06.05.13 - klo:21:33
Tämä Rolf Arnkil on kirjoittanut Pentti Eskolan kanssa jonkin pienen kirjasen, on meidän
kotimökin kirjahyllyssä...en nyt muista kirjan nimeä.


Kelpaako tämä Arnkil Rolf - Sigfrid Sirenius - Pentti Eskola : Perimmäisten kysymysten äärellä Luin sen josku nuorena
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: seppos - 06.05.13 - klo:21:43
Wikipediassa on virhe, kun Pentti Eskolan kuolinpäivä ja hautajaispäivä ovat sama päivä.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: vn - 06.05.13 - klo:21:50
Kiitos Seppos, juuri tuo kirja.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: mt - 13.05.13 - klo:20:48
Rintamamiestalon nurkalla on toistaiseksi tyhjä muovitynnyri, korkeus noin 80 cm. Eräänä aamuna tynnyri on nurin ja muutaman metrin päässä alkuperäisestä sijainnistaan. Maa ei vietä siihen suuntaan, joten tynnyri on pitänyt siirtää sinne joko vierittämällä tai kantaa ensin ja sitten kaataa. Ympäristössä ei ole havaittavissa mitään jälkiä. Yöllä emme heränneet meluun. Talo on maaseudulla aivan paikallistien vieressä.

Mikä/kuka kaatoi tyhjän tynnyrin?

Oletus 1: juopunut ohikulkija.
+ Älytön temppu voisi huvittaa humalaista.
- Temppu jätetty kesken, sillä muutaman metrin päässä olisi alkanut viettävä rinne, jota pitkin vierivä tynnyri olisi tuottanut suuresti lisää huvitusta.
- Viereisen nurkan tynnyri jätetty rauhaan.

Oletus 2: Voimakas pyörretuuli.
- Lähistöllä useita esineitä, joita tavallinen navakka tuuli riepottelee helposti, mutta ne olivat ennallaan. Näin tarkkarajainen pyörre ei tunnu todennäköiseltä.

Oletus 3: Eläin.
+ Toiminnan järjettömyys ihmisen näkökulmasta.
+ Lähistöllä (naapuritalon takana sadan metrin päässä) liikkunut aikaisempina kesinä karhu.
- Motiivia on vaikea keksiä, koska tyhjä tynnyri ei tarjoa ravintoa ja vettä olisi ollut muissa tynnyreissä. Seksi teettää monenmoista, mutta tämmöistä... Enpä usko.

Oletus 4: Henkimaailman juttuja.
+ Älyttömyys viittaa muurrosikäiseen demoniin, joka ei vielä ole löytänyt itselleen elämäntehtäväksi sopivaa pahuutta, mutta jotain pitää ajankuluksi yritellä.
- Ai demoni, mites se punanen pilleri, muistitko ottaa aamulla?

Mitä arvelette?

Mt
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Pyryharakka - 13.05.13 - klo:20:56
Mie veikkaisin jotain eläintä. Niiden seksielämään en niin paljolti painoa tässä panisi. Ajatus kutivasta kohdasta, mitä on mukava kyhnytellä mihin hyvänsä eteen tulevaan. Aina ne edessä olevat eivät kestä pystyssä hyviä kyhnytyksiä.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: seppos - 13.05.13 - klo:21:12
Meillä oli mökillä rappusten alla roskasanko, joka mystisesti kaatuili kunnes mystiikka selvisi eli supikoira. Myös siili kaataa ruoalle tuoksuvia astioita. Nyt teillä olisi riistakameran paikka. Se on ratkaissut monta ongelmaa.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: vn - 13.05.13 - klo:21:39
Eläimen kannalla miekii oon.
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: steal - 14.05.13 - klo:07:01
Itsellänikin Mooseksen ikäinen talo joten veikkaan jotta joku käyny humalassa painimassa tynnörin kanssa ja niskanelssonilla kaaatui.

Sitten kevennys kuin kymppiuutisissa.
Pyhäjärvellä oli aikanaan yhden poikamiehen lehti-ilmoitukseen vastannut helsinkiläisneito.
Neidolla oli tullu hätä ja kysynyt missäs se vessa on ?  Heppu vastannut jotta tuollahan se hyyskä on pihanperällä.
Neito oli käynyt ja sanonut tullessaan, eihän siinä ollut edes ovea !   
Tähän heppu, eipä sieltä kukkaa oo koskaan mittää vienykkään !    ;  )    :kahvi:
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: Mansipaani - 14.05.13 - klo:08:04
Täälläkin oli syksyllä ulos oven taa unohdettu biojätepussi raadeltu ja nakeltu perin pohjin, varmaan herkullisesti löyhkännyt lohenpää toiminut houkuttimena. (täällä aivan kotinurkilla oli juuri nähty ilves keskellä aamupäivää hyökkäävän kissan kimppuun. Harvinaista että ne tuollatavoin käyttäytyy)
Otsikko: Vs: Kysy pois?
Kirjoitti: steal - 14.05.13 - klo:08:26
Tupsukorvia on paljon, niillä on nälkä.
On se komee eläin, saiskohan kesytettyä, laitontahan se ois, mutta onnistuisko ?   
Ois se niin mellevää jos ois ilves ystävänä  :kahvi: