Körttifoorumi

Keskustelu => Yleinen keskustelu => Aiheen aloitti: karjalaisenkyösti - 28.04.10 - klo:11:17

Otsikko: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 28.04.10 - klo:11:17
Laitan tähän alkuun linkin tämän sarjan osaan yksi:
http://www.h-y.fi/foorumi/index.php?topic=1692.0


Riitta, kiitos vihjeestä.
Olen kuitenkin tuonkaltaisessa asiassa sen verran arka, että en uskalla ottaa tuonkaltaiseen henkiöön yhteyttä.
Hänellä varmaan on muutenkin paljon hihasta vetelijöitä ja kyselijäitä, jotka kukin haluavat hänen palvelujaan ja mieluiten vielä ilmaiseksi.
Koen valtavaa alamittaisuutta tässä asiassa hänen rinnallaan, joka tunne varmaan on hyvin tuttu körttiläisten piirissä.
Täällä tunnettani varmaan ymmärretään hyvin.

Lainaus käyttäjältä: Ikävöivä
Köpi, tiedätkö mistä saattaisit löytää edullisen ellei ilmaisen suunnittelijan. Ammattioppilaitosten artesaani- tai ammattikorkeakoulujen artenomilinjoilta...

Tuolta saattaisin jo uskaltaa kyselläkin. Kynnys kysyä tuntuu minulle huomattavasti matalammalta.
Puhelimella en uskalla tehdä aloitetta, mutta sähköpostilla se on helpompaa.

Kun itse olin opiskelija, olin hyvin otettu, kun sain joltain tuttavaltani jonkun työn, josta maksettiinkin.
Ehkäpä täältääkin löytyy edes yksi halukas, joka suostuisi työstämään tätä kanssani.


Lainaus käyttäjältä: Ikävöivä
Eihän heidän nyt tarvitse niin superuskovia olla, eikö riitä, että he saavat toivotut tekstit?


Ei uskovaisuudella sinällään ole merkitystä tässä asiassa, vaan sillä, että osaa hommansa.
Ajattelin vain ensin, että jos on uskonnollista taustaa, saattaa olla suuremmat intressit tehdä halvemmalla.
Vaan onhan niitä näköjään muitakin intressejä tehdä halvemmalla.

Tekstit ovat valmiit, ne vain olisi kiva saada esteettisesti mukavaan muotoon huomioiden se, että tekstit näkyvät takapenkille asti eri valaistusolosuhteissa.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Riitta-mummi - 28.04.10 - klo:12:18
 Älä anna Kyösti titteleiden painaa. Sitäpaitsi Leena ob hyvin vaatimaton ja suloinen olento. Hän vain nousi graafikkona heti mieleeni. Jos et Hesan ammattikorkealaisten joukosta saa mieleistä, kysy toki Leenalta jos hänen oppilaansa tekivivät taas oppilastyön.
Ovat tehneet Lahden srk-nuorisotilojen kaunistukseksi katutaidettakin. Joten hengellinen aihe taiteena ei liene vieras.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Leena - 29.04.10 - klo:09:26
Vielä yhtä, Köpi. Varmaan ensin kannattaa kysyä ammattitaiteilijaa, mutta ellei hän jostakin syystä ole käytettävissä --- isoja omia töitä kesken, kesänäyttelyä pukkaa päälle tai muuta --- niin mikä sinulla olisi deadline hommalle? Seurasin tätä  keskustelua kun se liikkui teoriatasolla, eli hanketta vasta harkittiin, mutta putosin langoilta ajat sitten.
Kirjoita vaikka yksityisviesti tai miten vaan - yksityisviesti kun saapuu omaan sähköpostiin, se tulee varmemmin luettua.  Aina ei ehdi tänne. 

En tiedä pystynkö olemaan avuksi, mutta ainakin voisin selvittää, voinko olla avuksi.  Edellisen kerran tosin kävi nolosti...se hintajuttu...mutta nyt...
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 29.04.10 - klo:11:05
Ikävöivä, palaan asiaan.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: steal - 29.04.10 - klo:19:37
Oikealla asialla olet.
"Mainokset" pitäisi olla mieleenpainuvia, selkeitä ja kansanomaisia jotta tehoavat.Mietin samaa kun oli ne sateenkaarelaisten mainokset aikanaan.
Eikö seurakunnat sponssais asiaa ?? Tuntuu oudolta jos ei, koska tuolla hommalla on näkyvyyttä.
Miksi pitää kynttilää vakan alla.
Hienoa Kyösti !!!!  Juuri noin toimii ihminen jolla on elävä usko.
Tuo kaikki tulee kyllä maksamaan joten hommaa on hakea rahaa sen taakse.
Sateenkaarilaisilla on halu epäillä Jumalan olemassaoloa ja suosia ateismia sekä homoja sillä toiminta iskullaan sitä viestittivät ja he käsittääkseni sai kamppanjaansa valtionavustukset. Valtionapuja en usko saatavan kun ei kuulu poikkeaviin. Usko Jumalaan kun ei ole trendikästä ja nykyisen valtionjohdon mieleistä.

Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Leena - 29.04.10 - klo:19:50
Ikävöivä, palaan asiaan.


Kaikessa rauhassa. Ollaan kuulolla.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 30.04.10 - klo:12:53
Tuli juuri mieleeni, että kukapa tietää, vaikka saisi jostain hyvän ammattimaisen graafikonkin ilmaiseksi, jos lupaa hänelle, että siihen julisteen alalaitaan hän saa laittaa omat yhteystietonsa.
Saisi hän tällä tavoin mainosta itselleen.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 03.05.10 - klo:00:41
Jos julisteet olisivat tämän näköisiä, niin mitä tuumaatte?
Kommentteja kiitos!
http://www.saunalahti.fi/kyostik/ehdotus.html
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 03.05.10 - klo:08:44
Jos haluat seurata Kauppalehdessä aiheen keskustelua, niin sinne pääsee tästä: http://keskustelu.kauppalehti.fi/5/i/keskustelu/thread.jspa?threadID=154968&tstart=0
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: seppos - 03.05.10 - klo:09:07
Jos julisteet olisivat tämän näköisiä, niin mitä tuumaatte?
Kommentteja kiitos!
http://www.saunalahti.fi/kyostik/ehdotus.html

Lainaan vanhempaa virttä "Ja turhaan teette työtä raskasta vaan ette pääse synnin kuormasta"

Et hokemalla aina samaa voita mitään muuta kuin sitä mitä et halua. Yllätä ihmiset niin että pohtivat asioita. Tuollaisen liian tutun hylkäävät heti ajatellen, että taas.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Leena - 03.05.10 - klo:18:59
Lainaan vanhempaa virttä "Ja turhaan teette työtä raskasta vaan ette pääse synnin kuormasta"

Et hokemalla aina samaa voita mitään muuta kuin sitä mitä et halua. Yllätä ihmiset niin että pohtivat asioita. Tuollaisen liian tutun hylkäävät heti ajatellen, että taas.
Olen samaa mieltä. Sielunhoidollisuus on kaikin tavoin ok, mutta monesti ihmiset on juuri ne hoitolauseet kuulleet, kun kirkon kaikissa menoissa sellainen ote yhtä kaikki on aika vahvasti suosiossa. Nekin jotka ei käy siellä juuri muutoin, käyvät omaisten hautajaisissa ja kastajaisissa ja naimiaisissa ja jouluna. 

Tuo Kauppalehden keskustelu oli hauska, luin alkua. Palleaan sattuu, sen verran naroin, kun mietin, mitä tosiaan seuraisi tekstihavainnoista, joita siellä joku neropatti oli kaivanut esille...tappakaa kaikki, riippumatta siitä, onko sukulainen...nainen oppikoon, kuinka se nyt meni...ehkä löytyy joku, no, välimuoto?   

Ulkoasuhan oli ihan miellyttävä.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 04.05.10 - klo:06:15
Kommentoin lisää jo täällä kommentoidusta joku toinen päivä.
Olisi kiva, jos mahdollisimman moni kommentoisi mahdollisimman paljon tuota ulkoasupuolta.
En ole graafikko (en luota arvostelukykykyyni), joten koen olevani kovin hyllyvällä suolla tuon ulkoasun suhteen.
Kaikesta huolimatta minusta tuo vaikuttaa siistiltä, joskaan en tiedä, mitä tunteita ulkoasu muissa herättää.

Mustat raamit eivät kuulu julisteeseen, ne ovat siinä vain näyttämässä julisteen rajoja.
Julisteen koko on 35 cm * 50 cm.

TArkoitus olisi, että teksti näkyisi takapenkille asti, siksi isokokoiset kirjaimet.

Joskus taannoin tienvarsilla oli julisteita "JEESUS TULEE, OLETKO VALMIS" tai "TEHKÄÄ PARANNUS".
Tekstit näkyivät hyvin niissä.
Nykyihmisen silmissä tuonkaltainen esitysmuoto saattaisi herättää ärsytyksen tunteita, koska siinä "huudetaan".
Kannatan näiden vanhojen julisteiden sanomaa, mutta haluaisin, että tämän suunnitellun mainoskampanjan julisteita ei liian kiinteästi mielissä yhdistettäisi noissa huutavissa julisteissa mahdollisesti olevaan ehkä hivenen töksähtävään esteettiseen ulkoasuun.

Rehelliset mielipiteet ovat siis tervetulleita. Mitä huonoa, mitä hyvää? Mitä olisi hyvä ulkoasussa muuttaa?
OLisiko hyvä, jos taustalla olisi hyvin himmeästi Raamatun tekstiä pienellä ja tuolla nyt ehdottamallani tyylillä mainostettava Raamatunteksti ikäänkuin nousisi tuosta taustatekstistä näkyviin?
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Pena - 04.05.10 - klo:09:00
Sinivalkoinen siisteys tuo mieleen hygienian ja suomalaisuuden. Ehkä mielikuva Hellä Mietonen -shampoosta ei ole paras mahdollinen.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 04.05.10 - klo:09:47
Sinivalkoinen siisteys tuo mieleen hygienian ja suomalaisuuden. Ehkä mielikuva Hellä Mietonen -shampoosta ei ole paras mahdollinen.

Ajatus oli, että muissa julisteissa käytetään myös muita värejä valkoisella pohjalla, kuten mustaa, vihreää, ruskaa yms.
Varmaan on niin, että kaikki värit valkoisen kanssa eivät sovi.
Vaan voihan olla, että jotain taustakuvaakin tulee.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 05.05.10 - klo:10:33
Sinivalkoinen siisteys tuo mieleen hygienian ja suomalaisuuden. Ehkä mielikuva Hellä Mietonen -shampoosta ei ole paras mahdollinen.

Jos sinivalkoinen mielletään kovin yleisesti hellämietoseksi, niin jotain pitäisi tehdä, jotta niin ylevä väriyhdistelmä nousisi jälleen niille kuuluvalle arvostustasolle.
Raamatun teksti sinivalkoisessa ympärstössä lienee varsin hyvä tapa nostaa sinivalkoisen väriyhdistelmän arvokkuutta.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Tiitiäinen - 05.05.10 - klo:12:43
Sinisissä on eroja...sininen teksti valkoisella pohjalla voi näyttää ihan raikkaalta ja "uudelta" jutulta jos ei jämähdetä siihen perinteisimpään siniseen. Itse lähtisin kokeilemaan violettiin vivahtavaa sinistä tai sitten raikkaan turkoosiin päin kallellaan olevaa sinistä...näin vaikutelma ei ehkä olisi kulunut ja tylsä.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Riitta-mummi - 05.05.10 - klo:13:16
 Rohkenen ehdottaa oranssia. Se on rohkeitten väri. Kirjaimiin tummansiniset nauhat
 ympärille. Siis valkoinen, oranssi ja tummansininen.

 Mutta tekstin kanssa tarkkana. Jotakin vähemmän tuttua mieluummin.


p.s. Pena! Miksi sanotaan kirjaimien reunojen vahvisteita?
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: steal - 06.05.10 - klo:05:14
Minulle on annettu...... . Ihan hyvä, mutta oletko miettinyt sellaista että moni ihminen syyttää Jumalaa vastoinkäymisistä ?   Kannattasko lisätä jotain sellaista että ( Saatana hallitsee maailmaa, oletko tyytyväinen vai odotatko sinäkin tulevaa Jumalan valtakuntaa )  tai jotain tuollaista vastaavaa joka kertoisi paremmasta tulevasta ?
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Pena - 06.05.10 - klo:06:40
Ehkä kannattaa muistaa kulunut läppä: Jeesus on vastaus, mutta mikä olikaan kysymys? Mihin nykyiset bussimatkustajat Häntä kipeimmin tarvitsevat?
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 06.05.10 - klo:07:20
Minulle on annettu...... . Ihan hyvä, mutta oletko miettinyt sellaista että moni ihminen syyttää Jumalaa vastoinkäymisistä ?   Kannattasko lisätä jotain sellaista että ( Saatana hallitsee maailmaa, oletko tyytyväinen vai odotatko sinäkin tulevaa Jumalan valtakuntaa )  tai jotain tuollaista vastaavaa joka kertoisi paremmasta tulevasta ?

Kampanjassa on kymmenen Jeesuksen ajatuksen setti, joten jos lukee useamman mainoksen, ehkä joku niistä edes jollain tavalla puhuttelisi.
Hyvä ehdotus sinulla sinänsä, energiaa ei kuitenkaan enää riitä kovin suuresti tekstejä uusiksi laittaa tähän kampanjaan.

Kun on kyse uskosta Kristukseen tai uskoon tulosta Kristukseen, on kohderyhmä hyvin suppea.
Suurinta osaa ihmisistä nuo tekstit eivät varmaan kosketa millään lailla.
Kirkotkin ovat kovin tyhjiä. Sekin osoittaa, että Kristuksen sanoma kiinnostaa vain harvoja ihmisiä.
Usein kristillisissä piireissä minusta näyttää olevan tapana yrittää pukea evankeliumi sellaiseen pakettiin, että paketin kuori houkuttelisi nykyihmistä. Sitten, kun kuori avataan ja huomataan, että kuori olikin ollut osittain harhaanjohtava, nykyihminen ei ehkä olekaan kiinnostunut paketin sisällöstä.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 06.05.10 - klo:07:25
Lainaus
Mihin nykyiset bussimatkustajat Häntä kipeimmin tarvitsevat?

Vastaus päätarpeeseen kuulostaisi liian helluntalaiselta tähän yhteyteen.
En sitä tänne kirjoita.

Tarpeita varmaan on monia. Kumpa ne tietäisi, niin olisi helpompi niitä tekstejäkin valita busseihin.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: PekkaV - 06.05.10 - klo:07:42
Kirkotkin ovat kovin tyhjiä.

Koska ne niin suuria.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Riitta-mummi - 06.05.10 - klo:07:46
 

             Minne menet?
             Seuraa minua.
             Rauha kanssasi.

             terveisin :  Jeesus
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: PekkaV - 06.05.10 - klo:07:54
Koska ne niin suuria.

Niissä on tilaa.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Leena - 06.05.10 - klo:10:12
Kristuksen sanoma kiinnostaa vain harvoja ihmisiä.
Usein kristillisissä piireissä minusta näyttää olevan tapana yrittää pukea evankeliumi sellaiseen pakettiin, että paketin kuori houkuttelisi nykyihmistä. Sitten, kun kuori avataan ja huomataan, että kuori olikin ollut osittain harhaanjohtava, nykyihminen ei ehkä olekaan kiinnostunut paketin sisällöstä.
Luulen kuten Satman: Kirkot ovat suuria. Pienet kirkot näyttävät täysiltä joka sunnuntai.
Äärimmilleni tyrmistyin kun ateistina 20 vuotta pitämäni läheinen (!) työtoveri mainitsee uskovansa Jumalaan ja rukoilevansa joka päivä. Toinen 30 vuoden takaa tuttu heittää varovaisen "auttaaks usko sinua"- unohtui Raamattu pöydälle kun hän tuli etten ehtiyt siivota. Kirjat on hyllyssä kun tulee vieraita...kupit tiskattu ja noin...nyt ei...

 ja siitä rupesin sille mailitekstiä syytämään, että mihin apua tarvitaan, ensinnäkin...että ensinnäkin, usko auttaa parhaiten uskonpuutteeseen...olen huomannut näin...ja palaute on että "tuntee vaikka kuinka hirveästi ihmisiä jotka näitä miettii itsekseen" .  Jos edes joskus rohkaistuvat puhumaan, syntyy jo pieni seurakunta.

Niin se lienee. Ei ole samantekevää mitä niissä lukee, tsemppiä! En tiedä onko meistä apua, kun meillä on jokaisella eri mielipiteet, mutta ehkä saat jonkin vinkin josta on hyötyä...kun keksisi itse edes yhden...
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Leena - 06.05.10 - klo:10:22
Syrjähyppy aiheesta mutta ihmettelen joskus, miksi Jumalasta ei voi käydä rauhallista arkikeskustelua. Tai ei käydä.  Onko mitään muuta aihetta, joka on niin tabu? Seksistäkin todetaan asiallliseen tyyliin yhtä ja toista.

Onko sitten Jumalasta keskustelevat omissa joukoissaan niin tarkoin? Tai ihmisillä tämä käsitys? Että jos tahtoisi serata yleisönä esitystä Jumalasta voisi mennä kirkkoon mutta kuka viitsii sunnuntaiaamuna kymmeneltä?  Ja että onko se Jumalaa vai kirkkoa? Ja että ei siitä oikein sovi puhua. Jos tuollainen saisi ihmiset huomaamaan että kyllä voi.  

Noihin "Jeesus tulee -- oletko valmis" julisteisiin oli aika usein töherretty alle: "gradu puuttuu".  Tuo Kauppalehden keskstelu antoi kyllä vinkkiä siitä millaisia mielikuvia teema yleensä herätti. Ehkä täytyisi kysyä yksittäin: Mitä sulle tulis mieleen jos näkisit tän lauseen dösäs?  Miten juttu jatkuu.

Voin kysyä jos saan paria kaveria kiinni nyt.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 06.05.10 - klo:11:11
Lainaus
Voin kysyä jos saan paria kaveria kiinni nyt.

Minäkin olen joiltain työkavereiltani kysellyt mielipiteitä tuosa tänne linkkaamastani julisteesta.
Eipä sitä ole kukaan tyrmännyt, liekö eivät uskalla vai onko se ehdotus sitten riittävän siedettävä.

Eräältä työkaveriltani (jopa minuakin vanhempi mieshenkilö) tänään kyselin, että onko tämä ehkä liian hyökkäävä.
Hän sanoi, että tuollaisia ei pitäisi pohtia.
Mainos on hänen mukaansa hyvä, jos se saa reaktioita aikaan. Tuo mainos hänen mukaansa saa joko ärtymystä tai hyvää mieltä aikaan.
Se jakaa ihmisiä hänen mielestään, joka hänen mukaansa siis on hyvä asia.

Hän laukoi näkemyksiään myös luterilaisesta kirkosta.
Hänen mielestään luterilainen kirkko yrittää kosiskella ihmisiä liiaksi sillä, että yritetään olla kaikille mieliksi ja näinollen jää se perussanoma ikäänkuin piiloon.
En tiedä, käykö työkaverini kirkossa tai kokeeko hän itsensä uskonnolliseksi ihmiseksi, on ilmeisesti kuitenkin näitäkin asioita aatellut, kun oli mielipiteitä.
Työkaverini on sen oloinen, että kyllä hän varmaan ainakin häissä ja hautajaisissa kirkossa käy, eli ei sinällään vastusta näitä uskonnollisia asioita.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Leena - 06.05.10 - klo:14:31

Hän laukoi näkemyksiään myös luterilaisesta kirkosta.
Hänen mielestään luterilainen kirkko yrittää kosiskella ihmisiä liiaksi sillä, että yritetään olla kaikille mieliksi ja näinollen jää se perussanoma ikäänkuin piiloon.
En tiedä, käykö työkaverini kirkossa tai kokeeko hän itsensä uskonnolliseksi ihmiseksi, on ilmeisesti kuitenkin näitäkin asioita aatellut, kun oli mielipiteitä.
Työkaverini on sen oloinen, että kyllä hän varmaan ainakin häissä ja hautajaisissa kirkossa käy, eli ei sinällään vastusta näitä uskonnollisia asioita.


Syrjähyppy taas mutta tuo on varmaan luterilaisen kirkon julkisuuskuva. Olisi ollut oikeastaan mielenkiintoita kuulla sen työkaverisi mielipiteen perusta.  Haluaisin tietää mistä se johtuu ja onko siinä lopulta perää. Ehkä vähän, mtta onko sitä itse mikään mittari.
Joskus saarnoja kuunneltua ei jää oikein muuta mieleen kuin että me kaikki yhdessä saamme. 

Sekös se perussanoma on. Me saamme kaikki yhdessä.

Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Leena - 06.05.10 - klo:14:33
Väitän kyllä, että jos busan kyljessä lukisi suurin kirjaimin että me saamme kaikki yhdessä, niin liikkeellä tunnistettaisiin olleen luterilaisen kirkon.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 06.05.10 - klo:14:49
Väitän kyllä, että jos busan kyljessä lukisi suurin kirjaimin että me saamme kaikki yhdessä, niin liikkeellä tunnistettaisiin olleen luterilaisen kirkon.

Olet varmaan oikeassa.
Minunkaltaisiani lienee pieni vähemmistö, jotka ihmettelevät, että mitähän he saavat ja ketä HE tarkkaan ottaen ovat.
Voihan olla, että pohtisin myös sitä, että kuulunko minäkin siihen "me" joukkoon, jotka jotain saavat.

Siinä mielessä onnistunutta mainontaa tuo olisi, että jäisin pohtimaan noita kysymyksiä, vaikka en koskan jaksaisikaan selvittää niihin vastauksia.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 06.05.10 - klo:15:00
Lainaus
me saamme kaikki yhdessä

Mitä tuohon lauseeseen tulee, niin kyllä se tuntuu luterilaiseen kirkkoon minun mielestäni varsin hyvin sopivan.
Mutta ilman vihjettä en kyllä osaisi sitä kirkkoon littää.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Leena - 06.05.10 - klo:17:06
Mitä tuohon lauseeseen tulee, niin kyllä se tuntuu luterilaiseen kirkkoon minun mielestäni varsin hyvin sopivan.
Mutta ilman vihjettä en kyllä osaisi sitä kirkkoon littää.
Joo. Keksikäämme parempaa niihin julisteisiin. Tuo on aika, no,  :003:
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 08.05.10 - klo:21:08
Lainaus käyttäjältä: SeppoS
Et hokemalla aina samaa voita mitään muuta kuin sitä mitä et halua. Yllätä ihmiset niin että pohtivat asioita. Tuollaisen liian tutun hylkäävät heti ajatellen, että taas.


Olet oikeassa siinä, että nasevien kysymysten laittaminen busseihin saisi aikaan terveellistä pohdintaa.
Kysymykset pitäisi kuitenkin suunnitella huolellisesti, eli ei siten, että muutamassa tunnissa nopeasti valitaan 10 ensiksi mieleen tullutta kysymystä.
Tällä hetkellä ei ole resursseja tuohon.

Normaali ihminen ei käy kirkossa, eikä juurikaan tunne Raamattua.
Raamatut ja Raamatun tekstit ovat kirkoissa, ei siellä, missä ihmiset normaalisti liikkuvat, eli tästä syystä minun on vaikea uskoa, että nuo 10 valittua tekstiä olisivat mitenkään tuttuja suurelle osalle ihmisistä.

Eräs nimimerkki Kauppalehden keskustelufoorumilla esitti vähän samansuuntaisia ehdotuksia tekstien suhteen, kuten SeppoS.
Ajatus on hyvä ja jos joskus resursseja on, toivottavasti tekstit ovat enemmän asioita pohtimaan kannustavia, kyseleviä.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 08.05.10 - klo:21:21
Vielä yhtä, Köpi. Varmaan ensin kannattaa kysyä ammattitaiteilijaa, mutta ellei hän jostakin syystä ole käytettävissä --- isoja omia töitä kesken, kesänäyttelyä pukkaa päälle tai muuta --- niin mikä sinulla olisi deadline hommalle? Seurasin tätä  keskustelua kun se liikkui teoriatasolla, eli hanketta vasta harkittiin, mutta putosin langoilta ajat sitten.
Kirjoita vaikka yksityisviesti tai miten vaan - yksityisviesti kun saapuu omaan sähköpostiin, se tulee varmemmin luettua.  Aina ei ehdi tänne. 

En tiedä pystynkö olemaan avuksi, mutta ainakin voisin selvittää, voinko olla avuksi.  Edellisen kerran tosin kävi nolosti...se hintajuttu...mutta nyt...

Yritän vastata vaikka tässä foorumilla, niin muutkin halukkaat voivat lukea.

Tällä hetkellä tilanne on se, että on jonkinlaisia mahdollisuuksia sille, että näissä julistesuunnitteluissa saadaan apua.
Jos kuitenkin käy niin, että loppuun asti apua ei löydykään, osaanhan minä itsekin ne tehdä.
Niistä ei tule kauniita, mutta tulee ainakin selkeitä ja helppolukuisia, kuten niistä "JEESUS TULEE, OLETKO VALMIS" -suurin kirjaimin kirjoitetuista julisteista, jota olivat varsin helppolukuisia.

Mitään aikatauluja ei ole, mutta kovin montaa kuukautta tuskin kannattaa paikallaan junnata.

Kun julisteet ovat valmiita, yritän etsiä, josko löytyy joku uskonnollinen järjestö, joka haluaisi, että julisteet julkaistaan heidän nimissään. Jos järjestöllä ei ole rahaa kampanjaan osallistua, tällöin rahoitus järjestetään ilman tätä järjestöä.
Olisi hyvä, että kampanja on jonkun järjestön nimissä.

Olisi mukava, että järjestö olisi joku luterilaistaustainen järjestö, joskin sellaisia ei ehkä ole kovin helppo saada tällaiseen mukaan.
Karsimaattisella puolella taasen saattaa olla jopa tunkua halukkaista, koska veikkaan, että ilmainen mainos kyllä siellä on tervetullutta.

Julisteiden valmistuttua yritän löytää mahdollisimman edullisen painopaikan, mieluiten sellaisen, jossa kirjapaino maksaa siitä, että saa painaa julisteet.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 12.05.10 - klo:23:24
Kyselen sinulta vihjeitä:
Mitä Raamattuun liittyviä yhdistyksiä tiedät, joita voisin kysellä tähän hankkeeseen mukaan?
Olisi kiva, jos löytyisi joku järjestö, joka järjestölle parhaassa tapauksessa saisi ilmaista mainosta julisteiden kautta?
Julisteista tulee kyllä kauniimpia, kuin se, mitä täällä esittelin.
Olisi hyvä, että minulla olisi pitkä rivi järjestöjä, koska voihan olla, että järjestöt eivät kovin helposti halua tällaiseen mukaan lähteä.
Yksi halukas olisi kyllä kiva löytää.

Itselläni on mielessän seuraavat järjestöt:
- Pipliaseura,
- Suomen Gideonit
- Sanansaattajat
- Patmos
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 22.05.10 - klo:00:35
Julisteiden suunnittelu on hyvässä jamassa mielestäni.
Pätevä henkilö tekemässä.

Ajatukseni olisi se, että julisteissa olisi www-osoite, joka johtaa sivulle, jossa kerrotaan kampanjasta.
Siellä olisi myös seuraavankin kampanjan kuvat, jotta jotkut voisivat helpommin motivoitua tukemaan seuraavaakin kampanjaa.
Kun on jotain kongreettista näytillä, on helpompi motivoitua mukaan.

Olisiko jollakulla foorumilaisella motivaatiota nostaa pystyyn keskustelufoorumi, jossa he, jotka julisteen innoittamana käyvät julisteessa olevalla www-sivulla, voivat halutessaan antaa palautetta kampanjasta tai muuten vain turista kampanjaan liittyvistä asioista?
Eräs periaate foorumilla olisi se, että siellä saa vapaasti haukkua tätä kampanjaa, arvostella ja retostella kampanjan toteuttajia pelkäämättä sensuuria tai ylläpidon kostoa. Kirosanat tosin poistetaan ja lainvastaisuudet, mutta muuten pyritään olemaan mahdollisimman suvaitsevaisia eri näkemyksille ja uusille ajatuksille Raamatun tekstien levitykseen tavallisten ihmisten sekaan.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 22.05.10 - klo:19:45
Kyselen sinulta vihjeitä:
Mitä Raamattuun liittyviä yhdistyksiä tiedät, joita voisin kysellä tähän hankkeeseen mukaan?
Olisi kiva, jos löytyisi joku järjestö, joka järjestölle parhaassa tapauksessa saisi ilmaista mainosta julisteiden kautta?
Julisteista tulee kyllä kauniimpia, kuin se, mitä täällä esittelin.
Olisi hyvä, että minulla olisi pitkä rivi järjestöjä, koska voihan olla, että järjestöt eivät kovin helposti halua tällaiseen mukaan lähteä.
Yksi halukas olisi kyllä kiva löytää.

Itselläni on mielessän seuraavat järjestöt:
- Pipliaseura,
- Suomen Gideonit
- Sanansaattajat
- Patmos


Yksi järjestö riittäisi.
Tuli mieleen uusia järjestöjä, joista voisi yrittää yhden löytää:
- SLEY sekä ELY. (Nämä olivat aiemmin yksi järjestä, mutta naispappeuskysymys jakoi järjestöt kahtia.)
- Radiodei
- Tuomasmessu
- Kristityt yhdessä ry
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 11.07.10 - klo:21:31
Tällä hetkellä tuntuu siltä, että joissain järjestöissä olisi & (olisi ollut) kyllä tälle asialle kiinnostusta, jopa niinkin, että osallistuisivat taloudellisestikin hankkeeseen.
Järjestöt kuitenkin haluavat kampanjaan sellaisia muutoksia, joita meidän on mahdoton hyväksyä.
(Tosin vasta parin järjestön kanssa on neuvoteltu).

Sellainen ajatus on tullut, että perustaisimme oman ry:n.
Netistä olen lueskellut ry:n perustamiseen sekä toimintaan liittyviä ohjeita.
Uuden ry:n perustaminen on kohtalaisen helppoa. Toiminnan pyörittäminen tosin vaatii jonkinverran vaivannäköä.

Ehkä tässä käy niin, että ensimmäinen bussikampanja viedään läpi jonkun jo olemassa olevan yhdistyksen kautta ja siitä eteenpäin oman ry:n kautta.

Järjestön säännöt pitää suunnitella hyvin. Olisi ikävä, jos järjestö ajautuisi jonkun yksittäisen aatesuunnan haltuun tulevaisuudessa. Hyvin suunnitelluilla säännöillä tällaisen ikävän tapahtuman todennäköisyyttä voisi minimoida. Tämä järjestö ei saisi edustaa mitään yksittäistä seurakuntaa vaan keskittyä yksinomaan Raamatun tekstien tuomiseen sinne, missä ihmisetkin ovat.
Onko sinulla nimiehdotuksiä tälle yhdistykselle? Jos olet kiinnotunut tulemaan mukaan yhdistystä perustamaan, niin ota minuun yhteyttä.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: seppos - 11.07.10 - klo:22:40
Tällä hetkellä tuntuu siltä, että joissain järjestöissä olisi & (olisi ollut) kyllä tälle asialle kiinnostusta, jopa niinkin, että osallistuisivat taloudellisestikin hankkeeseen.
Järjestöt kuitenkin haluavat kampanjaan sellaisia muutoksia, joita meidän on mahdoton hyväksyä.
(Tosin vasta parin järjestön kanssa on neuvoteltu).

Sellainen ajatus on tullut, että perustaisimme oman ry:n.
Netistä olen lueskellut ry:n perustamiseen sekä toimintaan liittyviä ohjeita.
Uuden ry:n perustaminen on kohtalaisen helppoa. Toiminnan pyörittäminen tosin vaatii jonkinverran vaivannäköä.

Ehkä tässä käy niin, että ensimmäinen bussikampanja viedään läpi jonkun jo olemassa olevan yhdistyksen kautta ja siitä eteenpäin oman ry:n kautta.

Järjestön säännöt pitää suunnitella hyvin. Olisi ikävä, jos järjestö ajautuisi jonkun yksittäisen aatesuunnan haltuun tulevaisuudessa. Hyvin suunnitelluilla säännöillä tällaisen ikävän tapahtuman todennäköisyyttä voisi minimoida. Tämä järjestö ei saisi edustaa mitään yksittäistä seurakuntaa vaan keskittyä yksinomaan Raamatun tekstien tuomiseen sinne, missä ihmisetkin ovat.
Onko sinulla nimiehdotuksiä tälle yhdistykselle? Jos olet kiinnostunut tulemaan mukaan yhdistystä perustamaan, niin ota minuun yhteyttä.

Mallisäännöt löytyy PRH:n sivuilta. Niitä mahdollisimman vähän muuttaen ja lisäten vain sen mikä tässä on olennaista pääsee helpoimmalla eivätkä tule bumerangina takaisin. PRH haluaa muistaakseni 65€ kun jättää sääntöehdotelman sisään.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 14.07.10 - klo:08:43
Lainaus käyttäjältä: SeppoS
Mallisäännöt löytyy PRH:n sivuilta.


Kiitos arvokkaasta vihjeestä.
Kyseisen sivuston kautta pääsinkin jo hyvään alkuun yhdistyksen tarkoituksen ja toiminnan määrittelemisessä.

Erilaisia ehdotuksia yhdistyksen nimeksi tarvittaisiin.
Antakaa vain mielikuvituksenne lentää ja kirjoitelkaa niitä tänne (tai lähetä minulle yvnä), vaikka miten hölmöltä ideasi kuulostaa.
Hölmöistä ideoista kuitenkin välillä syntyy ne parhaat helmet ja yksi idea yhdistettynä johonkin toiseen ideaan saattaa muodostaa sen lopputuloksen, eli yhdistyksen nimen.

- Raamattuikkunat ry
- Ikkuna Raamattuun ry
(Kuten näkyy, olen tuon Mannerheimintien Raamattuikkunan vanki tietyllä tapaa nimeä hakiessani).

Mukava olisi, jos nimi ei olisi kovin tavanomaisen oloinen vaan vaikkapa hyvässä mielessä humoristinenkin tai jollain tavalla yllättävä.
Nuo omat nimiehdotukseni tuntuvat varsin tavanomaisilta.

Yhdistyksen tarkoituksenahan on parantaa Raamatun tekstien tunnettavuutta kaikkialla Suomessa.

PS. Miten olisi "Raamatulla päähän ry"?
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Kummajainen - 14.07.10 - klo:09:11
 :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: Raamatulla päähän ry  :icon_lol: :icon_lol: :icon_lol: Kannatetaan!

Ovi Raamattuun ry, jos ikkuna tuntuu jumittumiselta.  :icon_wink:

Luukku taivaaseen ry

(paree jatkaa töitä, ettei ne(kin) menen sekoiluksi)
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 14.07.10 - klo:11:00
Tuo Raamatulla päähän- jutun joku olikin jo ehtinyt keksiä, koska sellaiset www-sivut löytyvät.

Kiitoksia Kummajaiselle hyvästä aloituksesta nimien kehittelyssä.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Kummajainen - 14.07.10 - klo:14:39
Antaisiko toisessa ketjussa mainittu anagrammikone hyviä vaihtoehtoja?  :icon_cool:
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Leena - 14.07.10 - klo:15:55

PS. Miten olisi "Raamatulla päähän ry"?

Paras!
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: vasara - 14.07.10 - klo:22:19
 Pitäis varmaan selata patentti ja rekisrterihallituksen varattujen nimien luettelo läpi, että mitä on vapaana.

  Ikkuna ry      ja kolme jäsentä  ja tilintarkastaja.....mitäpä muuta yhdistysten luvatussa maassa tarvitaan....

Mitä vähemmän jäseniä, sen vähemmän vastaansanojia.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: seppos - 14.07.10 - klo:22:31
Pitäis varmaan selata patentti ja rekisrterihallituksen varattujen nimien luettelo läpi, että mitä on vapaana.

  Ikkuna ry      ja kolme jäsentä  ja tilintarkastaja.....mitäpä muuta yhdistysten luvatussa maassa tarvitaan....

Mitä vähemmän jäseniä, sen vähemmän vastaansanojia.

Ei edes tilintarkastajia tarvita erillisinä. Kolme henkeä riittää. Joku heistä voi toimia tilintarkastajana.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: vasara - 15.07.10 - klo:15:00
En ole tällä vuosisadalla enää joutunut yhdistyksiä hyviin tarkoituksiin perustamaan.....

Jos yksi kolmesta jäsenestä voi olla tilintarkastaja, voidaan "yhdistyksen" nimissä toimittaa mitä tahansa, veroitta ja valvonnatta....
Pahimman laman aikana 19-15 vuotta sitten oli tarve perustaa yhdistyksiä monille erilaislle hyville hankkeille ulkopuolelle syrjäytettyjä varten, tietysti itäblogin kaatuminen aiheutti myös piikin.
Jonkun yhdistyksen lähettämänä saattoi ajaa kuorma-autollisen avustustarviketta rajan yli, mikä ei minulta ja ystäviltäni
yksityishenkilöinä onnistunut.... :icon_wink:
Napinoitta vaihdeltiin lasteja  mm. luterilaisten ja helluntailaisten lähettäjien ja vastaanottajien kesken.....
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 15.07.10 - klo:15:44
Lainaus
Jos yksi kolmesta jäsenestä voi olla tilintarkastaja, voidaan "yhdistyksen" nimissä toimittaa mitä tahansa, veroitta ja valvonnatta....

Hallituksessa pitää olla vähintään kolme jäsentä.
Tilintarkastaja ei saa kuulua hallitukseen. Muitakin rajoituksia tilintakastajalle on.
Täytyy vielä olla vähintään yksi varatilintarkastaja.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Leena - 15.07.10 - klo:15:49
Hallituksessa pitää olla vähintään kolme jäsentä.
Tilintarkastaja ei saa kuulua hallitukseen. Muitakin rajoituksia tilintakastajalle on.
Täytyy vielä olla vähintään yksi varatilintarkastaja.

Mutta ...miten maailmassa me onnistuttiin rekisteröimään yhdistys kolmeen pekkaan ilman ensimmäistäkään ulkopuolista? Siitä ilmoitettiin sovittavaksi seuraavassa kokouksessa jossa päätettäisiin mm. meidän jäsenmaksumme suuruus (nola euroa mutta silti).
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 15.07.10 - klo:15:52
Mutta ...miten maailmassa me onnistuttiin rekisteröimään yhdistys kolmeen pekkaan ilman ensimmäistäkään ulkopuolista? Siitä ilmoitettiin sovittavaksi seuraavassa kokouksessa jossa päätettäisiin mm. meidän jäsenmaksumme suuruus (nola euroa mutta silti).

Johtunee ehkä siitä, että tilintarkastajia tarvitaan vasta kun vuoden tilejä tarkastetaan.
En ole vielä perustanut yhdistystä, joten myöhemmin asia tullee minullekin tutummaxi.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: seppos - 15.07.10 - klo:16:08
Hallituksessa pitää olla vähintään kolme jäsentä.
Tilintarkastaja ei saa kuulua hallitukseen. Muitakin rajoituksia tilintakastajalle on.
Täytyy vielä olla vähintään yksi varatilintarkastaja.

Jos yhdistyksessä on vain kolme jäsentä niin tilintarkastaja saa kuulua hallitukseen. Toinen hallituksen jäsen voi olla varatilintarkasta ja se kolmas on sitten puheenhoitaja.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 15.07.10 - klo:16:19
Jos yhdistyksessä on vain kolme jäsentä niin tilintarkastaja saa kuulua hallitukseen. Toinen hallituksen jäsen voi olla varatilintarkasta ja se kolmas on sitten puheenhoitaja.

Tällä sivulla sanotaan seuraavasti:
http://www.ksl.fi/6-toimihenkiln-tehtt-ja-roolit-yhdistystoiminnan-avaimet-315.html

"
Hallituksen jäsen ei voi olla tilintarkastaja, koska hallitus vastaa taloudesta. Hallituksen jäsenet eivät saa edes osallistua tilintarkastajien valintaan yhdistyksen kokouksessa. Tilintarkastaja voi olla yhdistyksen jäsen tai joku ulkopuolinen henkilö.
"

Jostain kuulin, että olisi vielä muitakin rajoitteita tuolle tilintarkastajalle.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Pirska - 15.07.10 - klo:16:23
Jos yhdistyksessä on vain kolme jäsentä niin tilintarkastaja saa kuulua hallitukseen. Toinen hallituksen jäsen voi olla varatilintarkasta ja se kolmas on sitten puheenhoitaja.

Kuulostaa sangen sisäänlämpiävältä. Varsinainen savusauna!  :003:
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: seppos - 15.07.10 - klo:17:41
Tällä sivulla sanotaan seuraavasti:
http://www.ksl.fi/6-toimihenkiln-tehtt-ja-roolit-yhdistystoiminnan-avaimet-315.html

"
Hallituksen jäsen ei voi olla tilintarkastaja, koska hallitus vastaa taloudesta. Hallituksen jäsenet eivät saa edes osallistua tilintarkastajien valintaan yhdistyksen kokouksessa. Tilintarkastaja voi olla yhdistyksen jäsen tai joku ulkopuolinen henkilö.
"

Jostain kuulin, että olisi vielä muitakin rajoitteita tuolle tilintarkastajalle.


Tuo ei pidä paikkansa yhdistyksissä ja yhtiöissä, joissa on vain kolme henkeä. Niissä noudatetaan aiemmin mainitsemaani käytäntöä. Toisekseen tilintarkastaja voi olla ulkopuolinen, joka on se toinen ratkaisu. 
Ne muut rajoitteet liittyvät jääviyteen. Tilintarkastaja ei saa olla puoliso, taloudellisesti hallituksen jäsenistä riippuvainen tai perintösuhteessa. Tähänkin pätee edellä mainitut poikkeukset.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Leena - 15.07.10 - klo:20:19
Kuulostaa sangen sisäänlämpiävältä. Varsinainen savusauna!  :003:
Vielä paremmin semmoinen pikkukylppärin minisauna, vaatekaapin kokoinen kuumahuone... ei se yhdistys toimikaan...jäseniäkin tuli ja kymenlaaksolainen alaosastio... minä tahtoisin mutta kun se sihteeri...ja nyt PRH sanoi et jos tahtoo toimimaan niin ei auta kuin perustaa uusi... :073:
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Mettiintynyt - 16.07.10 - klo:00:42
Yhdistyksen perustaminen on helppoa.  Toiminta hiipuu vähitellen ja sammuu, kun viimeinenkin uhrautuva toimitsija väsyy.  Vaikeinta on yhdistyksen purkaminen, kun ei enää millään saa jäseniä osallistumaan päätösvaltaiseen kokoukseen.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: seppos - 16.07.10 - klo:10:11
Yhdistyksen perustaminen on helppoa.  Toiminta hiipuu vähitellen ja sammuu, kun viimeinenkin uhrautuva toimitsija väsyy.  Vaikeinta on yhdistyksen purkaminen, kun ei enää millään saa jäseniä osallistumaan päätösvaltaiseen kokoukseen.

Vetelissä oli xxxxnuorisoliitto, jonka jäsenten keski-ikä oli 72v, mutta se toimi vielä. Useimmat jäsenet olivat olleet jäseniä yli 50v.

Muistakaa laatia säännöt niin, että yhdistyksen kokouksen päätösvaltaisuus on säädetty niin, että se ei muodostu tuollaiseksi ongelmaksi. Jos x prosenttia vaaditaan niin hallitus erottaa kaikki roikkuivat ennen kokousta ja asia on kunnossa. Siitä huolimatta se on todellinen ongelma monesti ja yhdistyksen raato jää roikkumaan.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 16.07.10 - klo:11:16
Sääntöjen tekemiseen pitää kyllä paneutua huolellisesti.
Kuinka tuon yhdistyksen lopettamisen taikka yhdistyksen sääntömuutosten osalta kannattaisi kirjata, että millaisella äänten enemmistöllä sen voisi viedä läpi?
Onko siinä jotain riskejä, jos yhdistyksen lopettamiseen / sääntömuutosten tekemiseen vaadittaisiin yhdistyksen kokouksen yksimielinen päätös?
Kuvitellaanpa tilanne, että yhdistyksen voisi lopettaa vaikka 3/4 äänten enemmistöllä.
Yhdistyksen kokouksessa sitten olisi 21 henkilöä, joista 16 on kyllästynyt yhdistyksen toimintaan ja haluavat sen lopettaa.
5 ihmistä kuitenkin olisi innokasta ja haluaisivat jatkaa toimintaa.
Tällaisesa tapauksessa nuo 5 myös joutuvat lopettamaan toimintansa ja jos haluavat jatkaa, joutuvat sitten perustamaan uuden yhdistyksen.

Kun katselin noita esimerkkejä yhdistyksen säännöiksi, ajattelin, että yhdistyksellä voisi olla kahdenlaisia jäseniä: varsinaiset jäsenet ja kannattajajäsenet.
Varsinaisilla jäsenillä on äänioikeus, kannattajajäsenillä vain puheoikeus yhdistyksen kokouksissa.
Ajattelin, että varsinaiseksi jäseneksi pääsee henkilö, joka haluaa sitoutua yhdistyksen tavoitteseen ja jonka mukaan tulo jokainen yhdistyksen varsinainen jäsen kannattaa. En haluaisi tilannetta, että yhdistyksen varsinaisiksi jäseniksi tulisi paljon passiivisia ihmisiä, jota sitten voivat halutessaan sitoa aktiivisesti toimivien ihmisten käsiä.

Ajatukseni on, että mitä tahansa suomenkielsitä taikka muun kielistä Raamattua voisi käyttää tekstien lähteenä.
Joskus tekstiä voi jotua muokkaamaan, jotta tekstin ymmärrettävyys säilyisi (esim. "Hän" sana joudutaan muuttamaan kuvaavammaksi) taikka tekstiö joudutaan lyhentämään esim. tilanpuutteen vuoksi. Jotenkin pitäisi osata kirjata sääntöihin, että Raamatun tekstiä voi muokata siten, että merkitys ei muutu. Haluaisin, että Raamattua tulkittaisiin yhdistyksessä mahdollisimman vähän.

Kaikki vihjeet ovat siis edelleenkin tervetulleita.
Kiitos tähänastisista vihjeistä.

Suuri jäsenmäärä ei ole itsetarkoitus.
Minulla ei tietystikään ole mitään sitä vastaan, jos aktiivisia jäseniä alkaakin tulla paljon.
Pääasia kuitenkin, että yhdistys toimii, vaikka pienelläkin porukalla.
Käytäntö on osoittanut, että yksikin ihminen pystyy jo toimimaan, jos on motivoitunut.
Maailma on varmaan pullollaan esimerkkejä tästä.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: seppos - 16.07.10 - klo:11:27
Yleensä lopettaminen tapahtuu yksinkertaisella enemmistöllä kahdessa peräkkäisessä kokouksessa. Jos on pieni porukka niin voi välillä käydä syömässä muuten pari viikkoa väliä. Älä tee monimutkaisia sääntöjä. Niistä ei ole kuin harmia myöhemmin.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 18.07.10 - klo:11:32
Osaako SeppoS, taikka  joku muu sanoa, että saako yhdistyksen nimessä olla esim. slangisanoja?
Eli onko vaikkapa "Raamattu info ry" laillinen? Sana "info" -han ei ole hyvää suomea.

Tokihan asia selviäisi surffaamalla, mutta kuten tässä jo on tullut esille, niin netistä saatavaa tietoakin helposti tulee tulkittua väärin.
Tästä johtuen on hyvä surffailuun yhdistää myös tämänkaltaisia tiedusteluja niille, jotka jo jotain asiasta tietävän.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: seppos - 18.07.10 - klo:11:35
Osaako SeppoS, taikka  joku muu sanoa, että saako yhdistyksen nimessä olla esim. slangisanoja?
Eli onko vaikkapa "Raamattu info ry" laillinen? Sana "info" -han ei ole hyvää suomea.

Tokihan asia selviäisi surffaamalla, mutta kuten tässä jo on tullut esille, niin netistä saatavaa tietoakin helposti tulee tulkittua väärin.
Tästä johtuen on hyvä surffailuun yhdistää myös tämänkaltaisia tiedusteluja niille, jotka jo jotain asiasta tietävän.

En tiedä, että yhdistyksen nimen suhteen olisi muuta rajoitusta kuin, että se ei saa olla loukkaava.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 18.07.10 - klo:12:25
SeppoS tuntuu olevan tämän alan guru, joten vieläkin jatkan kyselemistä.

Ajatushan kait siis on, että sääntöihin ei pidä kaikkia yksityiskohtia kirjata, jottei niistä tule kovin raskaita.
Yhdistyksen tarkoituksenahan olisi pitää Raamattua esillä julkisuudessa eri tavoin.
Jos esim. järjestetään bussimainoskampanja, niin ilmeisesti säännöissä riittää maininta, että eräs tapa, jota järjestö käyttää, on mainostilan ostaminen busseista.
Ei kait mitkään säädökset edellytä sitä, että säännöissä pitäisi kertoa, kuinka joku kampanja toteutetaan, eli että kuka mitäkin missäkin päättää ja tekee, jotta kampanja saadaan järjestettyä?
Eikös oletusarvo ole, että jos joku kampanja halutaan järjestää, niin kuka tahansa järjestössä oleva (tai järjestöön kuulumaton) voi ryhtyä kampanjaa suunnittelemaan ja hän tuo ehdotelmansa hallituksen tietoon, joka sitten tuo asian jäsenille tarkoitettuun kokoukseen, jossa asiasta sitten äänestetään, mikäli tarpeen? Jos asia sai kannatusta, päätetään, ketkä asiaa mitenkin edistävät, jotta kampanja saadaan järjestettyä.

Näinhän se menee??
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: seppos - 18.07.10 - klo:12:36
SeppoS tuntuu olevan tämän alan guru, joten vieläkin jatkan kyselemistä.

Ajatushan kait siis on, että sääntöihin ei pidä kaikkia yksityiskohtia kirjata, jottei niistä tule kovin raskaita.
Yhdistyksen tarkoituksenahan olisi pitää Raamattua esillä julkisuudessa eri tavoin.
Jos esim. järjestetään bussimainoskampanja, niin ilmeisesti säännöissä riittää maininta, että eräs tapa, jota järjestö käyttää, on mainostilan ostaminen busseista.
Ei kait mitkään säädökset edellytä sitä, että säännöissä pitäisi kertoa, kuinka joku kampanja toteutetaan, eli että kuka mitäkin missäkin päättää ja tekee, jotta kampanja saadaan järjestettyä?
Eikös oletusarvo ole, että jos joku kampanja halutaan järjestää, niin kuka tahansa järjestössä oleva (tai järjestöön kuulumaton) voi ryhtyä kampanjaa suunnittelemaan ja hän tuo ehdotelmansa hallituksen tietoon, joka sitten tuo asian jäsenille tarkoitettuun kokoukseen, jossa asiasta sitten äänestetään, mikäli tarpeen? Jos asia sai kannatusta, päätetään, ketkä asiaa mitenkin edistävät, jotta kampanja saadaan järjestettyä.

Näinhän se menee??

Ota ne PRH:n mallisäännöt pohjaksi. Älä kirjaa mitään tapoja, vaan ainoastaan yhdistyksen tarkoitus, eli harjoittaa evankeliumin levittämistä erilaisin laillisin muodoin. Yhdistyksen kokouksissa voidaan sitten loput asiat päättää.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: karjalaisenkyösti - 18.07.10 - klo:12:45
Ota ne PRH:n mallisäännöt pohjaksi.

Sieltä tuon pohjan otinkin.
Olin positiivisesti yllättynyt siitä, että ottamani pohja tuntui monelta osin olevan jo sellaisenaan valmis.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: seppos - 18.07.10 - klo:12:54
Sieltä tuon pohjan otinkin.
Olin positiivisesti yllättynyt siitä, että ottamani pohja tuntui monelta osin olevan jo sellaisenaan valmis.

Mallisäännöt ovat erinomaiset.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: Kummajainen - 23.07.10 - klo:13:23
Raamattua ikkunoissa ja busseissa... tästä tuli mieleen kylväjä -vertaus. Ehkä nämäkin johonkin maahan uppoaa.
Otsikko: Vs: Raamattu busseihin, osa kaksi
Kirjoitti: seppos - 23.07.10 - klo:14:45
Raamattua ikkunoissa ja busseissa... tästä tuli mieleen kylväjä -vertaus. Ehkä nämäkin johonkin maahan uppoaa.
Kyseessä on kaksiteräinen miekka. Taiten laaditut uudet ja raikkaat toimivat, jotka laittavat ihmiset pohtimaan, muut tekevät päin vastoin eli toimivat toisin päin kuin oli toivottu.