21
Testialue / Vs: Körttibaari, AA eli aina auki.
« Uusin viesti kirjoittanut Viisveisaaja 23.06.22 - klo:19:10 »Saattaa olla että rivitaloyhtiö on vieä riitaisamp kuin osake-kerrostalo.
Meillä ei ole rivarista kokemusta, mutta kerrostalosta on, Matti oli hallituksen jäsen. En muista että hän olisi suuremmista kähinöitä puhunut.
Omakotitalo on sitten aiva eri asia, kähinä voi olla pariskunnan tms. kesken kovaakin !
Tämä asumismuoto jonka valitsimme, on paras. Ei ole mitään sanomista talon asioissa, ne hoitaa asumisoikeusyhtiö.
On kyllä yhteyshenkilö ja hänelle voi antaa viestittäviä asioita, jos on. Meilä ei ole ollut.
Hyviä puolia on useita, mm. se että jos ja kun tästä vielä muutetaan, satsttu pääoma tulee koron kanssa tilille nopeasti. Ei ole myyntivaikeuksiakaan.
Itse asun rivarissa, mutta kivasti rakennettu ja mulla päätyhuoneisto, niin ei kuulu kuin pientä ääntä naapurista, siis samanlainen duunari kun minä aikaisin arkisin koisaan, mut viikonloppuna metelöidään se vähän.
Onhan tää melkein taivas verrattuna Helsingin asuntoihin kerrostaloissa, kun ukot pieksi vaimojaan, lapset rääkyi ja seksiäänetkin kuului ala kertaan.
Tää on siis rakennettu silleen hyvin, että on sauna ja eteinen ja kylppäri tossa välissä ja sitten on naaputin seinä, että välillä on noin.
Yhdessä asunnossa ne ryyppää ja rällää, mutta se viereinen talo, että ei paljoa haittaa paitsi kun niillä yöllä liikennettä ja mopot ja prätkät huutaa joskus öisin, mutta venäläisen kaverini kanssa kerran käytiin ärähtää ja hiljaista ollut tai pikkasen hiljempaa.
Olen ihan tyytyväinen ja kiitollinen asumisestani täällä Punkalaitumella, kun tykkään kelailla ja olla rauhassa ajatuksieni kanssa.
Tsemppiä VN !!
https://www.youtube.com/watch?v=Txn0BfPKogM